Shqipëria

SPAK zbardh skemën: Grupi i Ervis Martinajt aleancë me Arben Ndokën dhe Emiljano Shullazin për të eliminuar Durim Bamin


Prokuroria e Posaçme (SPAK) këtë të shtunë të 18 majit ka zbardhur detaje nga megaoperacioni i zhvilluar përgjatë dy ditëve të fundit që çoi në goditjen e shtatë grupeve kriminale.

SPAK njoftoi se ka lëshuar 50 urdhër-arreste për personazhe të krimit të organizuar, por edhe figura që dikur i përkisnin jetës politike dhe Policisë së Shtetit.

Përpos pasurive të sekuestruara dhe akuzave zyrtare SPAK ka ndarë me publikun edhe aleancat mes grupeve kriminale për të goditur rivalët.

Kështu shkruhet se grupi i Ervis Martinajt kishte lidhur aleancë me grupin e Arben Ndokës (ish-deputet i Partisë Socialiste).

Martinaj kërkonte të vriste Fatmir Hysenin nga Vlora pasi ky i fundit akuzohej për atentatin që i mori jetën Santiago Malkos, i cili ishte krahu i djathtë i Martinajt.

Më tej thuhet se Martinaj ka kërkuar bashkëpunimin e grupeve të tjera për të eliminuar Durim Bamin, një tjetër person i dyshuar për disa ngjarje kriminale.

Për këtë ai bashkohet me grupin kriminal që vepronte në qytetin e Lezhës të drejtuar nga ish-deputeti socialist.

Këta dy grupe kriminale, për arritjen e qëllimit kriminal kanë kontaktuar anëtarë të një grupi tjetër kriminal i cili vepronte në qytetin e Durrësit.

Gjithashtu, të dy këto grupe kriminale  kanë rekrutuar vrasës me pagesë të cilët veprojnë kryesisht në zonën e Fushë – Krujës dhe në zonën e Burrelit.

Grupit të Ervis Martinajt i janë bashkuar edhe njerëzit e Emiljano Shullazit, i cili ndodhet në burg.

Po ashtu i është bashkuar edhe Aldo Avdylaj, vëllai i Astrit e Altin Avdylaj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore