Pajisje

SpaceX lëshon me sukses 22 satelitë në hapësirë


SpaceX ka lëshuar me sukses një grup prej 22 satelitësh Starlink të premten, duke përdorur raketën Falcon 9 në Kaliforni.

Ky ishte misioni orbital i 91-të i kompanisë, e drejtuar nga Elon Musk.

Sateliti përforcues i fazës së parë ka kryer fluturimin e 13-të dhe është kthyer në Tokë. SpaceX njoftoi para nisjes se të gjitha sistem-et ishin në gjendje të mirë, dhe kushtet ishin përshtatshëm për nisje.

Misioni synonte shtimin e satelitëve të tjerë në orbitën e ulët të Tokës, duke bashkuar ata me mbi 5000 satelitë të tjera të Starlink.

Kjo ka si qëllim ofrimin e internetit me shpejtësi të lartë në nivel global. Nisja ndodhi rreth 24 orë pasi SpaceX lëshoi 23 satelitë të tjerë Starlink nga Florida, SHBA.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore