Auto

Sony dhe Honda njoftojnë partneritet për të bërë EV-të, makinën e parë në 2025


Sony dhe Honda kanë nënshkruar një “memorandum”, i cili do t’i shihte dy gjigantët japonezë të formojnë një kompani të re për të ndërtuar së bashku automjete elektrike me bateri.

Kompania e re do të krijohet në vitin 2022 dhe makinat e para që do të dalin prej saj priten në vitin 2025.

Sony and Honda announce partnership to make EVs, first car to arrive in 2025

Sony do të furnizojë platformën e shërbimit të lëvizshmërisë dhe Honda do të furnizojë objektet e prodhimit.

Ndërmarrja e tyre e përbashkët do të jetë përgjegjëse për planifikimin, zhvillimin, projektimin dhe shitjen e EV-ve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore