Lajme

Social Demokratët në Suedi do të vendosin për NATO-n më 15 maj


Social Demokratët në Suedi do të vendosin më 15 maj nëse do të përmbysin kundërshtimin ndaj anëtarësimit në NATO, tha partia të hënën.

Lajmin e bëri të ditur agjencia Reuters.

Pushtimi rus i Ukrainës ka nxitur një rishikim urgjent të politikës së sigurisë si në Suedi ashtu edhe në Finlandë.

Presidenti finlandez, Sauli Niinisto, pritet këtë javë të shpallë mbështetjen e tij për aplikimin në aleancën prej 30 vendesh.

“Cilido të jetë vendimi nuk është vendosur ende sot”, theksoi sekretari i partisë socialdemokrate Tobias Baudin për radion e shërbimit publik suedez SR.

Sipas tij, mesazhi është që më 15 maj kryesia e partisë të mbajë qëndrim.

Social Demokratët – partia më e madhe në Suedi në 100 vitet e fundit – po zhvillojnë tre takime digjitale të partisë këtë javë.

Kjo, për të mbledhur opinionin e anëtarëve mbi anëtarësimin në NATO përpara vendimit përfundimtar nga udhëheqja në fundjavë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore