Lajme

Slloveni: Arrestohen dy spiunë të dyshuar rusë


Prokuroria sllovene njoftoi të hënën e 30 janarit hapjen e një hetimi kundër dy shtetasve të huaj, rusë të dyshuar për spiunazh në emër të vendit të tyre sipas mediave.

“Hetimet janë duke u zhvilluar kundër dy të dyshuarve që u arrestuan më 5 dhjetor”, tha prokurorja Katarina Bergant për agjencinë AFP, duke refuzuar të japë detaje të mëtejshme.

Sipas të përditshmes lokale Delo, e cila zbuloi rastin, ata janë anëtarë të inteligjencës ushtarake ruse (GRU).

Për të mbuluar veprimet e tyre, spiunët kishin krijuar një kompani pronash të paluajtshme dhe antike, në ambiente modeste në qendër të kryeqytetit Lubjanë, me identitete të rreme.

Njëri prej tyre mban një pasaportë argjentinase.

Ashtu si shumë nga fqinjët e saj evropianë, Sllovenia, një vend i vogël alpin anëtar i NATO-s, dëboi 33 diplomatë rusë në prill pas zbulimit të masakrave që i atribuohen forcave ruse pranë Kievit.

E lindur nga shpërbërja e ish-Jugosllavisë, vendi është akoma i pamësuar me këtë lloj skandali spiunazhi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore