Skiatorja italiane fiton Kupën e Botës me dy gishta të thyer

Skiatorja italiane Sofia Goggia ngriti gishtin e madh me dorën e djathtë pasi dominoi të shtunën në tatëpjetën e katërt të Kupës së Botës për femra të sezonit. Ajo mezi lëvizte dorën e majtë.

Një ditë pas thyerjes së dy gishtave kur goditi një portë në të njëjtën kurs Corviglia, Goggia fitoi garën e së shtunës në një stil mbresëlënës, duke udhëhequr ndaj nënkampiones Ilka Stuhec të Sllovenisë me 0.43 sekonda.

Pas aksidentit të së premtes, fituesja e dyfishtë e medaljes olimpike në dishezë shkoi në Milano për t’u operuar.

Ekipi italian i skive tha se një shufër metalike dhe vida ishin vendosur brenda dorës së saj për ta stabilizuar atë dhe dora e saj ishte mbështjellë me një gips.

Me dorën e majtë të fashuar dhe dorezën e ngjitur në shtyllën e saj të skive me shirit ngjitës të verdhë, Goggia ishte startuesja e nëntë pasi ajo nuk dukej e penguar dukshëm nga lëndimi.

Duke garuar nën qiellin blu dhe rrezet e diellit, Goggia kaloi rrugën 2.5 kilometra në stilin e saj të zakonshëm guximtar, duke mos u frenuar në kthesat me gunga dhe duke u hedhur më lart dhe më larg se rivalet e saj.

Ajo përfundoi 0.52 sekonda përpara lideres së atëhershme Kira Weidle të Gjermanisë.

Weidle u përplas më vonë në vendin e tretë nga Stuhec, e cila fitoi podiumin e saj të parë në gati katër vjet.

Sllovenja kishte fituar titullin e botës në zbritje 2017 në këtë kurs.

Elena Curtoni, e cila fitoi garën e së premtes, përfundoi 1.16 sekonda prapa në të tetën.

Fitorja e tretë e Goggia në sezon dhe e 20-ta në përgjithësi u kërcënua shkurtimisht nga Mikaela Shiffrin.

Duke filluar nga data 21, liderja e përgjithshme e Kupës së Botës ishte disa të qindtat më shpejt se Goggia në dy seksionet e para, por Shiffrin ndërmori më pak rreziqe se italiania në pjesën e mbetur të ecurisë së saj dhe përfundoi 0.61 prapa në vendin e katërt.

Shiffrin u pasua nga tre garues austriakë: Cornelia Hütter, Nina Ortlieb dhe Mirjam Puchner.