Sport

‘Skandali’ i golit të Barcelonës në La Liga, si u refuzua për 3 milionë euro teknologjia “Goal Line”


Të gjithë po flasin në botën e sportit për një rast flagrant të një goli që mund të ishte i vlefshëm dhe që iu anulua Barcelonës në klasiken e Spanjës kundër Realit të Madridit.

Por, fakti më flagrant, është ai se në një prej ligave ku xhirohet më shumë para në botë, ku flitet për miliarda dhe jo për miliona, gjithçka u la në baltë për një shumë prej vetëm 3 milionë eurosh, sa i takon teknologjisë “Goal Line”, e cila evidenton nëse topi e ka kaluar apo jo vijën e portës.

Një gjuajtje e Lamine Yamal u prit nga portieri Andriy Lunin i Madridit. Por dyshimet nga këndet e ndryshme të transmetimit janë të mëdha se topi e kishte kaluar plotësisht vijën.

Sistemi i rishikimit të vendimeve në fushë, VAR, nuk arriti dot të përcaktonte nëse topi e kishte kaluar vijën apo jo dhe loja thjesht u la të vazhdonte.

Më pas Barcelona shkoi ta humbiste ndeshjen me një gol të Bellingham në minutën shtesë, 3 me 2.

Por reagimet e sotme kanë qenë të shumta, mbi të gjitha nga Juan Laporta, presidenti i ekipit katalanas, i cili ka shpërthyer kundër gjithë situatës dhe ka thënë se do të shihen gjithë opsionet e mundshme, deri edhe te riluajtja e ndeshjes.

Por, pse nuk ka teknologji Goal Line në një prej kampionateve më prestigjioze të botës?

Albanian Post e ka publikuar një artikull shpjegues në maj 2023, ku referohet se teknikisht, 3 milionë euro janë pengesa!

Çfarë shkruhej në artikull?

La Liga ka vendosur të mbetet liga e vetme e madhe evropiane pa teknologjinë e “Goal Line” (Vijës së Portës), pasi presidenti Javier Tebas thuhet se e sheh ndryshimin si “shumë të shtrenjtë”.

Të katër ligat e tjera më të mira evropiane (Bundesliga, Premier League, Serie A dhe Ligue 1) përdorin teknologjinë, si dhe Eredivisie dhe Championship.

Kampionati anglez ishte i pari që miratoi ndryshimin nëntë vjet më parë (i frymëzuar pjesërisht nga goli i papranuar në mënyrë kontroverse i Frank Lampard kundër Gjermanisë në Kupën e Botës 2010), me ligat në Gjermani, Francë, Itali dhe Holandë që pasuan shembullin.

Ai funksionon duke vendosur kamera të shumta rreth portës, të cilat zbulojnë nëse topi ka kaluar ose jo vijën, dhe informon gjyqtarin në përputhje me rrethanat përmes një ore elektronike.

Spanja duket se do të qëndrojë pa teknologjinë edhe për një sezon tjetër, me “El Larguero” që raporton se Tebas nuk është i gatshëm të paguajë “3 milionë euro” që do të duheshin për të bërë ndryshimet e nevojshme.

Refuzimi i raportuar i Tebas për të paguar për teknologjinë e vijës së portës vazhdon një javë të keqe për presidentin e La Liga-s, i cili është vënë nën kritika për trajtimin e tij të incidentit të fundit të racizmit që përfshin Vinicius Junior.

Ylli i Real Madrid ishte në shënjestër të tifozëve të Valencia-s me thirrje raciste gjatë një përplasjeje në La Liga në fillim të kësaj jave.

Megjithatë, pavarësisht nga një përhapje e mbështetjes për lojtarin, shefi i La Liga i tha Vinicius që të “informojë veten” në mediat sociale pas një postimi nga lojtari që bën thirrje për veprim.

Tebas që atëherë ka kërkuar falje për komentet e tij dhe në një konferencë shtypi të enjten përshkroi shpresat e tij që lojtari të mbetet në futbollin spanjoll, mes thashethemeve se ai mund të ndiqte një lëvizje diku tjetër pas disa incidenteve të ngjashme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore