Sport

Silva: Duhet të vendosim një strategji të re për sezonin e ardhshëm


Kapiteni i Chelsea-t, Thiago Silva u ka kërkuar pronarëve të klubit që të ndalojnë me “pavendosmërinë” dhe të vendosin një strategji të re pasi u eliminuan nga Liga e Kampionëve nga Real Madrid-i të martën.

Rezultati do të thotë se Chelsea do të përfundojë sezonin e tyre të parë nën pronësinë e konsorciumit Clearlake Capital të udhëhequr nga Todd Boehly pa një trofe.

Pronarët kanë shkarkuar tashmë menaxherët Thomas Tuchel dhe Graham Potter këtë sezon, dhe kanë shpenzuar 600 milionë funte në dy merkato transferimi, dhe Silva tha se mungesa e stabilitetit ka luajtur një rol në betejat e Chelsea-t.

“Unë mendoj se hapi i parë është bërë, një hap i pasaktë, por është bërë”, tha ai për TNT Sports të martën. “Ne nuk mund të fajësojmë menaxherët nëse nuk marrim përgjegjësi. Është një periudhë e vështirë për klubin, me shumë pavendosmëri. Ndryshimi i pronësisë, ardhja e lojtarëve të rinj — na u desh të rrisnim madhësinë e dhomës së zhveshjes. sepse nuk i përshtatej madhësisë së skuadrës.

“Një pikë pozitive është se ka lojtarë të mrekullueshëm në skuadër, por nga ana tjetër ka gjithmonë lojtarë që do të jenë të pakënaqur. Gjithmonë do të jetë dikush i mërzitur sepse jo të gjithë mund të luajnë. Trajneri mund të zgjedhë vetëm 11 nga një skuadër prej 30 personash — kjo është e vështirë.

“Disa nuk mund të inkuadrohen në skuadër, ne nënshkruam tetë në janar, ne duhet të ndalemi dhe të vendosim një strategji përndryshe sezonin e ardhshëm mund të bëjmë të njëjtat gabime”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore