Biznes

Silicon Valley Bank: Shkurtohen 500 vende pune nga pronari i ri First Citizens


Pronari i ri i operacioneve të Silicon Valley Bank (SVB) në SHBA, First Citizens, po shkurton gati 500 role të mbajtura nga ish-punonjësit.

Dy muaj më parë, First Citizens bleu biznesin pas kolapsit.

Dështimi i SVB-së, së bashku me dy banka të tjera amerikane, shkaktoi frikën e një krize bankare më të përhapur, gjë që i detyroi autoritetet të ndërhynin.

Biznesi i SVB-së në Mbretërinë e Bashkuar u ble në mars nga gjigandi bankar HSBC me selinë në Londër.

Shefi ekzekutiv i First Citizens, Frank Holding, ka theksuar problemet me të cilat përballej SVB-ja në fillim të këtij viti.

“Ekipi në Indi që mbështet SVB-në nuk ndikohet nga ndryshimet”, ka thënë ai.

Supozohet se shkurtimet e vendeve të punës arrijnë në rreth 3 për qind të fuqisë punëtore totale të kompanisë.

First Citizens është e vendosur në Raleigh, në shtetin amerikan të Karolinës së Veriut dhe e quan veten banka më e madhe e Amerikës e kontrolluar nga familja.

Ajo ka qenë një nga blerësit më të mëdhenj të bankave me probleme vitet e fundit.

Sipas marrëveshjes, të 17 ish-degët e SVB-së u hapën nën markën First Citizens.

Në MB, HSBC bleu operacionet britanike të SVB-së në një marrëveshje të udhëhequr nga qeveria dhe Banka e Anglisë.

Në fillim të këtij muaji, HSBC ka thënë se fitimet e saj kishin marrë një rritje prej 1.5 miliardë dollarësh nga blerja.

Gjithashtu këtë muaj, Greg Becker, ish-shefi i SVB-së, kërkoi falje gjatë një dëshmie në Kongres, duke fajësuar rritjen e normave të interesit dhe rritjen e tërheqjeve nga klientët si shkaqet kryesore të kolapsit të bankës.

Normat e interesit u ulën ndjeshëm gjatë krizës financiare globale të vitit 2008 dhe përsëri gjatë pandemisë, ndërsa bankat qendrore në mbarë botën kërkuan të inkurajonin rritjen ekonomike.

Por normat janë rritur gjatë vitit të kaluar teksa bankat qendrore përpiqen të frenojnë çmimet në rritje.

Këto rritje të normave kanë goditur vlerën e investimeve në të cilat shumica e bankave mbajnë disa nga paratë e klientëve të tyre dhe kanë kontribuar në dështimet e bankave në SHBA.

Llogaria e tij është në kontrast me ato të rregullatorëve që fajësuan udhëheqjen e SVB-së për dështimin e saj për të menaxhuar rreziqet e normave të interesit ose për të diversifikuar biznesin e saj.

Ndërkohë, rënia u pasua nga dështimi i një tjetër huadhënësi amerikan, Signature Bank dhe në fillim të majit, JP Morgan Chase mori përsipër First Republic, e cila gjithashtu kishte qenë nën presion.

Ndërkohë në Evropë, zyrtarët zviceranë ndërmjetësuan një marrëveshje shpëtimi për gjigantin bankar me probleme Credit Suisse nga rivali i tij UBS, të cilin prokurorët zviceranë po e hetojnë.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore