Aplikacione

Si të shihni kur aplikacionet hyjnë në Clipboard tuaj në Android


Këtu është diçka paksa shqetësuese që mund të mos e dini: të gjitha aplikacionet Android (dhe iPhone) mund të lexojnë “Clipboard” tuaj. Kjo është mjaft e keqe, por si mund ta dini kur po ndodh? Fatmirësisht, ne mund të vëzhgojmë çdo aplikacion. 
 
Kjo është gjëja më e keqe për aplikacionet që kanë qasje në “Clipboard” – është pothuajse e pamundur të dihet nëse po abuzohet. Kjo është arsyeja pse Android 12 prezantoi një veçori të quajtur ” Show Clipboard Access”. Kur aktivizohet, do të shihni një mesazh të vogël sa herë që një aplikacion hyn në clipboard tuaj. 
 
Le të aktivizojmë këtë veçori të thjeshtë por të rëndësishme. Së pari, rrëshqitni poshtë një ose dy herë nga pjesa e sipërme e ekranit – në varësi të telefonit tuaj – për të hapur njoftimet dhe klikoni mbi ikonën e ingranazhit. 

Tjetra, lëvizni poshtë te “Privatësia”. 

 
Këtu do të shihni gjëra të tilla si “Paneli i privatësisë” dhe “Menaxheri i lejeve”. Vazhdoni të lëvizni derisa të shihni “Shfaq qasjen në Clipboard“. Aktivizoni atë. 
 
Kjo eshte! Tani do të shihni një mesazh të vogël që shfaqet që thotë “App Name pasted from your clipboard ” kur një aplikacion po hyn në “Clipboard”. 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore