Familja

Si të dalloni nëse fëmijët po ju gënjejnë


Të jesh në gjendje të kuptosh kur fëmijët gënjejnë është një aftësi që çdo prind dëshiron. Është e vërtetë që disa gënjeshtra janë të lehta për t’u zbuluar: një fëmijë, dhoma e të cilit sapo është caktuar si zonë katastrofe, dhe gënjen kur thotë se e ka pastruar atë. Por ka dhe gënjeshtra që nuk janë shumë lehta për t’u zbuluar.

Pra, kemi një lajm të mirë për prindërit. Studiuesit kanë identifikuar një mekanizëm të integruar që truri ynë përdor për të zbuluar kur dikush po na thotë një gënjeshtër: zërin e tyre.

Jo vetëm që studiuesit zbuluan se zërat tanë tradhtojnë, por që truri ynë gjithashtu e merr këtë informacion te njerëzit e tjerë automatikisht.

Prindërit që duan të mësojnë nëse fëmijët e tyre po i gënjejnë do të bënin mirë të mësonin nënshkrimin e shëndoshë të pandershmërisë. Zërat tanë tingëllojnë më muzikorë kur themi gënjeshtra.

Tingulli i ndershmërisë (ose pandershmërisë)

Një ekip studiuesish nga Shkenca dhe Teknologjia për laboratorin e Muzikës dhe Tingullit e studiuan këtë duke i bërë dëgjuesit të vlerësonin se si tingëllonin folës të sinqertë ose të pandershëm.

Kur jemi të sigurt për atë që po themi ose po themi të vërtetën, ne priremi ta themi vetëm atë. Ne flasim me një shpejtësi relativisht të shpejtë dhe vendosim më shumë intensitet në mes të një fjale. Po ashtu ne flasim më shpejt kur themi të vërtetën sepse të thuash të vërtetën nuk kërkon shumë përpjekje.

Por gënjeshtra është një histori tjetër. Kur gënjejmë, ose kur jemi të pasigurt për atë që po themi, bëjmë më shumë përpjekje. Ne flasim më ngadalë dhe fillojmë me më pak intensitet në fillim të fjalës.

A jeni i sinqertë apo thjesht i sigurt?

Por gjithashtu vlen të përmendet se modeli i të folurit që lidhet me gënjeshtrën është gjithashtu ai që ne përdorim kur nuk jemi të sigurt për një përgjigje. Dhe kur jemi të sigurt për një përgjigje, ne përdorim të njëjtën nënshkrim fjalimi që shkon me ndershmëri. Pra, nëse besojmë në gënjeshtrat tona me siguri, mund të tingëllojmë të ndershëm për të tjerët.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore