Stil

Si ta ruani lëkurën tuaj në të dyzetat?


Ilustrim

Kur hyni në fillim të të 40-tave, kujdesi i lëkurës fillon të ketë pak më shumë rëndësi, edhe nëse ishte diçka që e vlerësonit gjithmonë.

Preferohet që të filloni një rutinë të shëndetshme të kujdesit të lëkurës që ka të bëjë më shumë me plakjen sa më të këndshme dhe mbajtjen e saj sa më të shëndetshme, në vend që të përpiqeni me kokëfortësi të parandaloni plotësisht plakjen.

Ka shumë gjëra që mund të bëni duke filluar nga të 40-at (ose edhe më herët në disa raste) për ta mbajtur lëkurën tuaj të shëndetshme për pjesën tjetër të jetës.

Nëse jeni duke kërkuar për më shumë ide se si të kujdeseni për lëkurën tuaj gjatë të 40-tave, ja çfarë duhet të dini.

Në të 40-at tuaj prodhimi i elastinës dhe kolagjenit në trupin tuaj fillon të ngadalësohet.

“Prandaj, ne duhet të rrisim prodhimin e kolagjenit dhe elastinës me peptide, si dhe me antioksidantë që mund të rrisin prodhimin e kolagjenit, i cili i jep lëkurës tonë atë ton të zhdërvjellët”, thotë  dermatologia Marnie Nussbaum.

“Rrotullimi i qelizave tona të lëkurës zvogëlohet gjithashtu në mënyrë dramatike, duke rezultuar në zbehje, thatësi, si dhe vija të holla dhe rrudha.

Retinolet janë kritike për të ndihmuar në përshpejtimin e procesit edhe një herë dhe për të ndriçuar ngjyrën.

“Për shkak të shtresave shtesë të qelizave të vdekura të lëkurës, ne jemi gjithashtu më pak të hidratuar dhe humbasim lagështinë. Prandaj, mund të jetë koha, në varësi të llojit të lëkurës suaj, të kaloni nga produktet pa vaj në lagështirë më kremoz, më të trashë dhe okluzivë me ceramide dhe acidet hialuronik për të rihidratuar dhe mbushur lëkurën.

Shtimi i vetëdijshëm i kremrave hidratues dhe retinoleve më të trashë mund të ndihmojë që lëkura juaj të duket e shëndetshme, me vesë dhe e freskët, gjë që në fund të fundit është ajo që duan gratë e të gjitha moshave.

Pini shumë ujë

Pirja e ujit çdo ditë është jashtëzakonisht e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm. Është e mirë për organet tuaja, nivelet tuaja të energjisë dhe lëkurën tuaj.

Kujdesuni për qafën tuaj

Kur jeni duke menduar se si të zhvilloni rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës në të 40-at, mos u përqendroni vetëm në fytyrën tuaj në kurriz të qafës. “Mos e anashkaloni qafën tuaj – vendosni krem ​​kundër diellit çdo ditë si dhe hidratojeni atë”, tha Maricela Lewis Watson, një specialiste kozmetike në “The Shoreditch Spa”.

Aplikoni serumin tuaj të natës, hidratuesin dhe çdo produkt tjetër që do të aplikoni në fytyrën tuaj edhe në qafë. Nëse kujdeseni vetëm për lëkurën e fytyrës tuaj, qafa juaj do t’ju lërë jashtë jo vetëm moshën, por edhe sa kohë keni kaluar në diell në vitet e reja dhe çdo gabim tjetër në kujdesin e lëkurës që mund të keni bërë. Mos e lini pas dore qafën tuaj.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore