Lajme

Si një reportere lufte e CNN, Arwa Damon mendoi se kishte parë gjithçka – pastaj ajo shkoi në Gaza


Intervistë e Arwa Damon për gazetaren e Haaretz Shany Littman, përshtatur për Albanian Post

Pas të qenit i impresionuar nga modeli i flokëve punk, tatuazhet dhe bizhutë e mëdha prej argjendi, ju vini re se Arwa Damon ka sy që kanë parë shumë.

Në fotot e vjetra ajo duket ndryshe, por 18 vitet e mbulimit të luftërave, veçanërisht në Lindjen e Mesme, kanë lënë një gjurmë të paharrueshme.

Si një korrespondente ndërkombëtare e lartë për CNN, ajo mbuloi luftën e nisur nga Shtetet e Bashkuara në Irak nga viti 2003 deri në 2010, gjatë së cilës jetoi në Bagdad. Destinacioni i saj i ardhshëm ishte Bejruti, nga ku raportoi për mënyrën se si Pranvera Arabe evoluoi në një luftë civile brutale në Siri. Në vitin 2016 ajo hyri në Mosul, Irak, me forcat amerikane të cilat kishin për mision të çlironin qytetin nga ISIS.

Gjatë kësaj kohe, ajo që pa e çoi të themelojë, në vitin 2015, një organizatë humanitare, Rrjeti Ndërkombëtar për Ndihmë dhe Asistencë, ose Inara, që mbështet fëmijët e prekur nga lufta të cilët kanë nevojë për trajtim të gjatë mjekësor dhe psikologjik. Në vitin 2022, ajo vendosi të largohet nga CNN për t’u fokusuar në punën e saj humanitare.

Përveç përpjekjeve të tjera në mbarë botën, Inara operon 13 strehime emergjente në Gaza. Damon mbërriti në Rrip për t’i vizituar ato në prill – dy ditë pas një sulmi izraelit ku u vranë shtatë punonjës të World Central Kitchen. “Kisha nevojë të hyja për të kuptuar sa keq ishin disa gjërat”, i thotë ajo Haaretz në një intervistë të kryer në Qipro.

Pasi kaloi vite në disa nga vendet më të përgjakshme dhe më dëshpëruese në planet, Damon ishte megjithatë e befasuar nga Gaza.

“Vdekja, shkatërrimi, refugjatët, krizat humanitare – këto janë gjëra që jemi mësuar t’i pranojmë si pjesë të realitetit të luftës”, thotë ajo.

“Por në Gaza pashë edhe vdekjen e shpirtit njerëzor. Njerëzit në Gaza janë si zombi. Vdekje shpirtërore në atë shkallë, shkatërrim psikologjik në atë nivel, nuk kam parë askund tjetër. Në një moment, kalova përmes Rafahut, dhe rrugët ishin të mbushura me tenda refugjatësh, njerëz, kioska, dhe kishte pak makina, sepse nuk kishte karburant, kështu që transporti bëhej me karroca dhe gomarë, dhe njerëzit lëviznin ngadalë mes tyre. Na u deshën dy orë për të përshkuar një distancë që normalisht do të zgjaste 10 minuta. Dhe gjatë gjithë kësaj kohe shikoja fytyrat e njerëzve që po kalonin pranë nesh dhe u trondita sepse dukeshin të vdekur”.

Ajo përshkruan një takim që ilustron qartë atë vdekje psikologjike.

“Një grua më tha, ‘Djali im, që është 7 vjeç, ulërin çdo natë. Kam frikë se do të ketë kriza. Ai ka qenë kështu që kur pa kokën e motrës së tij të shpërthente.’ E kuptova që edhe ajo e kishte parë. Por toni i zërit të saj nuk ndryshoi kur tregonte historinë. Për të mbrojtur veten, ajo duhet të flasë për atë që ndodhi pa treguar asnjë emocion. Sepse nëse lejon që edhe një fije e emocioneve të hyjë në zërin e saj, ajo do të shpërthejë në një milion copa. Ajo dukej se e kuptonte se çfarë po kalonte në mendjen time, dhe tha, ‘Po, e di, por gjithashtu kam fëmijë të gjallë që kanë nevojë për mua’”.

E lindur 46 vjet më parë në Boston nga një nënë siriane dhe një baba amerikan, Damon ka dy gjuhë amtare: arabisht dhe anglisht. “Mëngjesi në shtëpi ishte labneh me za’atar dhe pancake me boronica”, thotë ajo, duke evokuar atmosferën multikulturore në të cilën u rrit.

Gjyshi i saj ishte Muhsin al-Barazi, një avokat dhe politikan që për një kohë të shkurtër ishte kryeministër i Sirisë dhe u ekzekutua në vitin 1949, së bashku me Presidentin Husni al-Zaim, gjatë një grushti shteti. Si lider i qeverisë, ai mbajti bisedime të fshehta me përfaqësues të Izraelit të porsalindur në një përpjekje për të arritur një marrëveshje paqeje. Bisedimet avancuan deri në pikën e vendimit, disa ditë para grushtit të shtetit, për të mbajtur një takim të hapur në samit. Damon ka bërë kërkime për gjyshin e saj për disa vite, me qëllim që të shkruajë një libër për të.

Gjithashtu, gjyshja e saj arriti të nxjerrë familjen nga Siria disa vite më vonë, dhe nëna e saj u rrit në Marok. Prindërit e saj u takuan kur nëna e saj jepte mësim frëngjisht në Ambasadën Amerikane në vend. Babai i Damon, një vullnetar në Marok me Korpusin e Paqes së SHBA-ve, ishte një nga studentët e saj. Së bashku u zhvendosën në Shtetet e Bashkuara, ku Arwa dhe motra e saj më e vogël lindën. Kur ajo ishte 6 vjeç, familja u kthye në Marok për punën e prindërve të saj – të dy janë edukatorë.

Nga mosha 10 vjeç, ajo u rrit në Turqi, ku prindërit e saj jetojnë ende. Arwa ndoqi Kolegjin Skidmore, në pjesën veriore të New York-ut. Pas diplomimit, në vitin 1999, ajo punoi për një kompani tekstili turke me bazë në New York.

“Shisja rroba banje dhe peshqirë”, thotë ajo, duke qeshur.

Ajo nuk kishte ndonjë lidhje të veçantë me Sirinë gjatë fëmijërisë së saj, por thotë se ndiente një lidhje me identitetin e saj arab. “E kuptoja që isha një përzierje kulturash, ndryshe nga të tjerët. Ishte një mishmash, sepse shtëpia ishte një përzierje e amerikanit dhe arabes, por unë u rrita në Marok dhe Turqi, dhe ato kultura gjithashtu hynë në psiqikën time. Edhe motra ime u rrit kështu, por unë isha shumë më afër kësaj pjese të botës. Nuk do të doja kurrë të jetoja në Shtetet e Bashkuara, ndërsa ajo jeton në Amerikë. Ajo është nëna e dy fëmijëve, dhe unë nuk kam fëmijë”.

Damon jeton në Stamboll me tre macet e saj. “Nuk doja fëmijë të mi”, thotë ajo. “Jam kaq e zhytur në atë që bëj, dhe për fëmijë do të kisha pasur nevojë të bëja përshtatje serioze në jetën time, të cilat nuk isha e gatshme t’i bëja. Madje urrej macet e mia sepse më bëjnë të më mungojnë kur udhëtoj. Pra, imagjinoni sikur të ishte një fëmijë”.

11 shtatori 2001, ndryshoi jetën e saj dhe sqaroi disa gjëra në lidhje me identitetin e saj – dhe rolin e saj në botë. “E jashtmja ime (referuar pamjes) është shumë amerikane, por brendësia ime – ‘uni’ im – është mjaft arab. Miqtë e mi që dukeshin se ishin nga Lindja e Mesme – me fjalë të tjera, ata ishin më me ngjyrë se unë.

“Në momentin që pashë këtë dehumanizim të arabëve, u përshtata më shumë me identitetin tim të brendshëm”, vazhdon ajo.

“Dëgjova retorikën për arabët dhe myslimanët dhe kuptova se ata po flisnin për mua, por pa e ditur se ishte për mua, sepse njerëzit i krijojnë përshtypjet e tyre nga pamja juaj e jashtme. Dhe e vura re se kur përpiqem t’i shpjegoj një auditori perëndimor për Lindjen e Mesme, për arabët, për myslimanët dhe për komunitetin tim, njerëzit më dëgjojnë, sepse unë dukesha kaq amerikane, sa më shtyu të bëhesha gazetare.

Damon dërgoi CV-në e saj në të gjitha rrjetet kryesore të mediave elektronike amerikane, por të gjithë u përgjigjën se asaj i duhej përvojë paraprake dhe i sugjeruan që të fillonte në mediat lokale. Pas dy vjetësh, ndërsa u bë më e qartë se pushtimi i SHBA-ve në Irak ishte i afërt, ajo ndjeu se ishte bërë vërtet personale.

“Ishte me të vërtetë e ndezur pala ime arabe të dinte se Amerika do të dërgonte tanke në tokën arabe në bazë të inteligjencës së rreme. Unë nuk e bleva narrativën amerikane për asnjë minutë – se Iraku kishte armë të shkatërrimit në masë dhe se Saddam Husseini kishte Lidhjet me Al-Kaedën nuk e donin Sadam Huseinin, por ata sigurisht që nuk donin që tanket amerikane të dilnin në Irak.

Më në fund ajo mundi të gjente punë si praktikante për një kompani prodhimi që po përgatitej të dërgonte ekipe në Irak dhe i ndihmoi ata të merrnin viza për vendin. “Ishte si të merrja biletën e artë të Willy Wonka-s”, thotë ajo. “Askush nuk ishte në gjendje t’i merrte ato. Unë fola me Ministrinë e Informacionit të Irakut në gjuhën arabe dhe u thashë se isha gjysmë siriane, kështu që menjëherë më panë si një të tyren”.

Ajo punoi në disa punë të përkohshme që e ndihmuan të krijonte lidhjet në vendet e duhura dhe pas gjysmë viti në Bagdad, ajo ra në kontakt me CNN. Ashtu si në tregimet klasike amerikane, një ditë ajo thjesht u shfaq në zyrën e rrjetit kabllor në Bagdad dhe e pyeti nëse mund të pinte kafe me redaktorin përgjegjës.

“Kam gjetur një punë me një kompani libaneze që u përpoq t’i shiste ushtrisë amerikane jelek antiplumb dhe tualete portative, vetëm që të kthehesha në Irak për një javë”, tregon ajo. “Dhe pastaj trokita në derën e CNN dhe thashë: “Përshëndetje, unë jam këtu. Ju nuk më njihni, kështu që le të pimë një kafe”. Ata ishin të hutuar ‘Çfarë po bën këtu?’ Ata më pyetën dhe unë u përgjigja se po shisja tualete në rrugë, gjë që më çoi në punën time të parë në CNN, si producente e pavarur. Më pas fillova me kohë të plotë.

Damon doli para kamerës vetëm në vitin 2006. Falë njohurive të saj në arabisht, ajo ishte në gjendje të tregonte histori nga një këndvështrim tjetër. “Unë isha në Irak për shtatë vjet, pothuajse pa ndërprerje. Ne kishim një shtëpi në Bagdad ku të gjithë jetonim dhe punonim në të njëjtën hapësirë ​​- si ekipi vendas ashtu edhe të huajt. Dhe për një kohë të gjatë, e vetmja mënyrë që mund të dilnim dhe merrnim  histori ishte duke u ngulitur me ushtrinë amerikane, ndërsa ata kryenin operacione ose sulme, ose kontrollonin shtëpi, të themi, unë mund të zhvilloja biseda të pavarura me civilë, dhe kur flisja me njerëz privatisht, ishte: “Sikur vetëm pjesa tjetër e botës të ishte këtu dhe ta dëgjonte këtë” Ndjeva se po bëja pikërisht atë që duhej të bëja.

“Këto janë momentet kur kupton se sa e madhe është shkëputja midis kësaj makine luftarake masive, e cila ka dalë jashtë kontrollit, dhe publikut amerikan, i cili në masë të madhe e mbështeti këtë. Për të parë mediat perëndimore duke lavdëruar avionët luftarakë amerikanë që po fluturojnë drejt bombardimit të qyteteve ku njihni disa nga njerëzit që jetojnë atje, nuk kishte kuptim nga këndvështrimi im”.

Në fillim të qëndrimit të Damonit në Bagdad, kur Sadam Husseini ishte ende në pushtet, bisedat me popullsinë vendase zhvilloheshin gjithmonë me dy nivele kuptimi.

“Në fillim na duhej të shkonim kudo me ‘kujdestarët’ e qeverisë dhe njerëzit ishin të kujdesshëm për atë që thoshin. Regjimi dërgoi njerëzit e tij në turmë për të ecur si rastësisht, dhe më pas ata afroheshin dhe fillonin duke folur me ju dhe për t’ju ushqyer kafshimet e tingullit që dëshironin autoritetet. Dhe më pas dikush kalonte pranë meje teksa po bëja një intervistë, dhe gjithçka që dëgjoja ishte një pëshpëritje, “Ata po gënjejnë”.

“Kur isha në Damask, me një vizë nga qeveria siriane, aty ishte edhe një ekip televiziv britanik. Ne morëm leje për të bërë një reportazh në të njëjtën lagje, në kohë të ndryshme. Kur po filmonim atje, dikush erdhi tek ne dhe filloi të fliste me mua dhe të tregonte shaka, dhe e gjeta veten duke e intervistuar. Dy ditë më vonë pashë raportin e bërë nga rrjeti britanik dhe pashë që ata kishin intervistuar saktësisht të njëjtin djalë nga qeveria”.

Në vitin 2012, gjatë luftës civile në Siri, Damon hyri në vend pa autorizim qeveritar, për të mbuluar rebelët në qytetin e Homsit. Ajo detyrë raportimi thuajse i kushtoi asaj jetën. “Unë hyra në një lagje të quajtur Baba Amr – e para në Homs që nuk ishte nën kontrollin e qeverisë. Ishte nën rrethim total. Kishte një pikë daljeje, nëpërmjet tuneleve të ujërave të zeza që duhej të zvarriteshe për dy orë. Ishte si të hyje vrima e lepurit në ‘Alice in Wonderland’.”

Nuk kishit frikë?

“Po, gjatë gjithë kohës. Nëse një gazetar ju thotë se nuk kanë frikë të jenë në zonat e luftës, ata ose gënjejnë ose janë [të pavetëdijshëm se janë] në një situatë shumë të rrezikshme. Ju duhet të jetoni me një nivel frike, sepse ju duhet të respektoni rrezikun e mundshëm. Kjo është ajo që do t’ju mbajë gjallë”.

Damon kaloi disa ditë në lagjen e rrethuar dhe në një moment u shfaq edhe kolegia e saj, korrespondentja veterane e London Sunday Times, Marie Colvin.

Keni qenë miq?

“Me sa duket ajo thoshte se ne ishim miq, por pranë saj isha si një qenush i verbuar. Në praninë e saj u bëra një idiote e fryrë, siç mund të ndodhë kur takoni njerëz që i admironi”.

Damon qëndroi në një qendër mediatike rebele së bashku me Colvin dhe gazetarë të tjerë. Një ditë më parë, vendi ishte granatuar nga ushtria siriane.

“Disa ditë më vonë, mbërriti një njoftim që thoshte se ushtarët e Asadit ishin gati të futeshin në lagje, kështu që ata na kërkuan të largoheshim. Gjysma e gazetarëve vendas gjithashtu u përgatitën të largoheshin, kështu që ata mund të vazhdonin të jetonin dhe të tregonin historinë, dhe gjysma qëndruan prapa për të vazhduar transmetimin nga atje deri në minutën e fundit të jetës së tyre, ata të rinj, të gjithë rreth të 20-tave, u larguan nga njëri-tjetri”.

Marie Colvin dhe fotografi i saj vendosën të ktheheshin brenda. “Unë fola me CNN me telefon dhe u thashë se doja të kthehesha, dhe hyra në një debat të çmendur me shefat e mi. Ata më thanë: ‘Mos e shty fatin”.

Të nesërmen qendra mediatike mori goditje direkte. Colvin dhe fotografi francez Rémi Ochlik u vranë së bashku me gazetarët dhe aktivistët sirianë. “Të gjithë ata njerëz vdiqën në mënyrë që të ishte e mundur të shihej se çfarë po ndodhte në Siri, nga brenda, por asnjë nga këto nuk ndryshoi asgjë për sa i përket sjelljes së botës në lidhje me atë luftë dhe në lidhje me luftërat e tjera në rajon”.

Gjatë gjithë karrierës së saj, Damon është fokusuar në historinë njerëzore.

“Unë besoj shumë në tregimin e pamjes së madhe përmes historisë së vogël dhe emocionale”, thotë ajo. “Gjithçka që bëjmë është e drejtuar nga emocionet, qoftë pozitive apo negative. Të gjitha vendimet e marra nga çdo lider, komandant apo menaxher janë të nxitura nga emocionet. Mund të jetë lakmia apo hakmarrja apo zilia apo bujaria apo dëshira për të bërë mirë apo dëshira për ndryshim. Nëse ne vazhdojmë të dështojmë të kuptojmë historinë tonë emocionale, private dhe kolektive, nuk do t’ia dalim kurrë t’i thyejmë ato qarqe”.

Në vitin 2016, Damon hyri në Mosul, i cili ishte nën kontrollin e ISIS-it, së bashku me ushtrinë irakiane. Nga atje ajo transmetoi një raport për një familje të rastësishme që i dha strehim njësisë me të cilën ishte kur u ndeshën në një pritë. Edhe kur luftonin betejat më të ashpra, kryefamiljari përgatiti çaj dhe vezë të skuqura për të gjithë nga ato që dukeshin si ushqimet e tyre të fundit. Ai e bëri atë, thotë Damon, “sepse në fund të fundit, ne ishim të ftuarit e tij. Këto janë momente të rëndësishme. Ato na detyrojnë të fokusohemi jo te bombat dhe plumbat, por te fryma e bujarisë që mund të mbizotërojë në çdo situatë”.

Por edhe historitë pozitive që ajo ishte në gjendje të tregonte nuk e bënë atë të ndjente se po shkaktonte ndryshime të mjaftueshme. “Isha në dëshpërim. Ti e fute zemrën dhe shpirtin në të, në gazetari, në tregimin e këtyre historive dhe dëshiron të shohësh që diçka ka filluar të ecë në një drejtim pozitiv dhe nuk ndodh. Të gjithë thjesht bëhen më shumë të polarizuar, në vitin 2013, nuk mund të merrja frymë në një vend të tmerrshëm e të errët, u ndjeva sikur isha në fund të gropës dhe po përpiqesha të zvarritesha në majë nga nëntoka”.

Ajo po pinte dy paketa cigare dhe pinte një shishe uiski në ditë në atë kohë dhe kishte humbur aftësinë për të qarë. “Unë isha një klishe e një korrespondenti të zonës së luftës”. Pasi miku i saj i mirë Peter Kassig, një punonjës i ndihmave humanitare, u rrëmbye nga ISIS dhe ishte e qartë se ishte vetëm çështje kohe para se t’i pritej koka, ajo ndjeu sikur po largohej nga fundi.

“Unë nuk e mbaj veten në botë siç e mbaja dikur”, thotë ajo. “Çdo histori e vogël, çdo person që takova, më hoqi një pjesë të vogël. Ajo mbeti me ta, dhe ata qëndrojnë me mua”.

Terapia konvencionale nuk ndihmoi. Ajo që më në fund e nxori nga ajo gropë ishte metoda EMDR (Desensibilizimi dhe Përpunimi i Lëvizjeve të Syve: pacienti lëviz sytë në një mënyrë të caktuar ndërsa përpunon kujtimet traumatike). Më pas vendosi të themelojë Inara.

“Kisha shumë zemërim brenda meje ndaj botës, dhe ndaj vetes që nuk kisha mundur të ndryshoja gjërat – që ndoshta nëse do të kisha treguar historinë siç duhet, gjërat do të kishin ndryshuar, dhe nëse kjo nuk ndodhte do të thoshte që kisha dështuar. E pyesja veten se çfarë tjetër mund të bëja, përveç se të dëshmoja ngjarjet. Gazetaria nuk ishte më e mjaftueshme për mua, sepse pashë që nuk bënte ndryshim. Në Inara, arrita të kanalizoj shqetësimin tim në veprim”.

Inara ndihmon në situata emergjente dhe gjithashtu ndërton programe afatgjata për trajtimin mjekësor dhe rehabilitimin e fëmijëve.

“Ne marrim raste të fëmijëve që kanë lëndime komplekse që do të kërkojnë shumë vite trajtim. Organizata të tjera zakonisht nuk angazhohen për këtë. Pas pesë vjetësh, nëse fytyra e fëmijës është ende një plagë e madhe, ose nëse dora e tij është e paaftë, shumica e organizatave nuk vazhdojnë terapinë. Këto janë të njohura si ‘lëndime të ftohta’. Ne marrim rastet që askush tjetër nuk i dëshiron.”

**Pse vendosët të përqendroheni te fëmijët?**

“Takova shumë fëmijë në zona lufte që nuk morën trajtim adekuat. Në vitin 2007, bëra një raport për një djalë të quajtur Youssif, nga Iraku. Kur ishte 5 vjeç, burra me maska e mbuluan me benzinë dhe e dogjën ndërsa po luante jashtë shtëpisë së tij. Babai i tij shkoi nga ministri në ministri dhe nga organizata në organizatë duke kërkuar ndihmë për të, dhe të gjithë e refuzuan. Diku, ai arriti të kontaktonte me CNN”.

“Herën e parë që pashë Youssif, fytyra e tij ishte si një maskë e ngurtë e indit të djegur. Ai nuk mund të hapte gojën mjaftueshëm për një lugë çaji. Duart e tij ishin gjithashtu të djegura, nga përpjekjet për të shuar flakët në fytyrën e tij. I thamë babait të tij që e vetmja gjë që mund të bënim për të ishte të tregonim historinë e djalit të tij, dhe ai pranoi”.

Historia u transmetua në një periudhë kur shikuesit amerikanë nuk donin më të dëgjonin për luftën në Irak, thekson Damon. Por, gjithsesi, raporti u përhap shumë. “Ka shumë njerëz që donin të ndihmonin atë djalë. Kutia ime postare elektronike ishte plot me oferta, dhe CNN vazhdonte të merrte telefonata. Më në fund, një organizatë ndihme amerikane ofroi ta sillte atë në Shtetet e Bashkuara për trajtim. Dita më e mirë e jetës sime ishte kur i telefonova prindërve të tij dhe u thashë se djali i tyre do të merrte ndihmë dhe se do të shkonin në Amerikë”.

Damon qëndroi në kontakt me familjen, e cila mori azil në Shtetet e Bashkuara, dhe intervistoi përsëri Youssif pas shtatë vjetësh. Deri atëherë duke folur anglisht rrjedhshëm, ai tha se nuk kishte asnjë kujtim të sulmit të tmerrshëm. “Përvoja e tij formuese nuk ishte më ngjarja e tmerrshme, e dhunshme dhe braktisja që ai përjetoi, por bujaria e të huajve, mënyra se si njerëzit u mobilizuan rreth tij dhe si shkolla e tij e re e mbështeti dhe shokët e klasës mundën të komunikonin me të”, thotë Damon. “Ne arritëm të ndryshonim historinë e jetës së një fëmije. Ndonjëherë njerëzit shikojnë plagët e luftës dhe thonë, ‘Epo, jeta e tij është e përfunduar gjithsesi, mund ta harrojmë atë.’ Por, nuk është kështu”.

**Kjo është një histori që pati një fund të mirë falë amerikanëve të pasur dhe bujarë, por nuk ndryshon vërtet pamjen e madhe. Vërtet mund të lidhem me atë që thatë për ndjenjën e pafuqisë. Si e gjeni energjinë për të vazhduar?**

“Është e vështirë. A jam optimiste për njerëzimin? Jo. Por nuk di ndonjë mënyrë tjetër për të jetuar jetën time.”

**Çfarë historie i tregoni vetes? Nuk dukeni se jeni një person fetar.**

“Ende mbaj një besim naiv se nëse bën mjaft gjëra të vogla, ndoshta një nga njerëzit që prek do të jetë në gjendje të bëjë diçka më të madhe. Sepse kur ndihmon një fëmijë, në fakt po ndihmon një familje, dhe kur ndihmon një familje, po ndihmon një komunitet. Ndoshta nëse ndihmojmë dikë në momentin më të errët të jetës së tyre, kjo do të çojë në diçka më të madhe dhe më të mirë. Dhe ndoshta thjesht jam e dënuar të luftoj beteja të humbura gjithë jetën time”.

Një sërë tatuazhesh mbulojnë Damon, shumë prej tyre që tregojnë lidhjet e saj me kulturat lindore, si të lashta ashtu edhe bashkëkohore. Krahët e saj janë të tatuazhuar me byzylykë të zinj – që kanë për qëllim të shprehin zi për miqtë që kanë vdekur. Ka një tatuazh të një monedhe nga Jemeni i shekullit të 15-të, me një imazh të Mbretëreshës Arwa, një tjetër që paraqet një luan dhe një gjarpër-dragua nga portat e Tempullit të Ishtar në Babiloni, dhe një të një amuleti turk kundër syrit të keq.

“Kam pasur një seri fatkeqësish”, thotë ajo, “kështu që e kam tatuazhuar syrin e keq sepse isha e bindur se dikush po ngulte kunja”. Në Lindjen e Mesme ajo shkon me mëngë të gjata, duke fshehur tatuazhet.

Emri i organizatës së saj është gjithashtu tatuazhuar në kyçin e dorës së saj, në arabisht, në të cilin fjala inara do të thotë “rreze drite.”

“E kam tatuazhuar emrin para se të themeloja organizatën, në mënyrë që nëse ndonjëherë do të dëshpërohesha dhe do të dorëzoja përpjekjet për ta themeluar atë, do të kisha një kujtim të përhershëm të dështimit tim”, shpjegon ajo.

Inara u themelua në vitin 2015, ndërsa Damon ende punonte në CNN.

“Nuk i kam premtuar askujt ndihmë ose para në këmbim të një historie ose interviste – kjo është një vijë e kuqe për mua”, thotë ajo.

“Por pasi roli im gazetaresk mbaronte, në disa raste u ktheva tek njerëzit dhe u thashë, ‘Kam një organizatë që mund të sigurojë trajtim për fëmijën tuaj.’ Kur vizitova kampet e refugjatëve, sillja një valixhe të mbushur me qetësues dhimbjesh, aspirina, letra të lagura. Kur kalova kufirin në Siri, kisha para në xhep për t’ua dhënë njerëzve. Po e bëja atë edhe para se të themeloja Inara. Ne kemi një angazhim ndaj njerëzve, historinë e të cilëve tregojmë”.

Damon la CNN në qershor të vitit 2022 për t’u përqendruar në punën e saj humanitare dhe për të eksploruar mënyra të re. Damon ka shumë pak gjëra të mira për të thënë për mënyrën se si lufta po mbulohet nga organizatat ndërkombëtare të medias.

“Mendoj se ishte Christiane Amanpour e [CNN] që tha se detyra jonë nuk është të jemi neutralë, por të jemi të sinqertë. Dhe ne po dështojmë në shumë mënyra. Shumë pak organe mediatike sot po i japin shikuesve ose lexuesve një pamje mjaft të gjerë. Shtypi perëndimor nuk po hedh dyshime të mjaftueshme mbi atë që thonë qeveritë e Izraelit dhe Shteteve të Bashkuara. Shtypi arab, nga ana e tij, po dështon në të njëjtën mënyrë: Ata nuk u bëjnë intervistuarve pyetje kritike për çështje kyçe. Në fillim të sulmit izraelit në Gaza, nëse shikoje CNN-in, dukej sikur asgjë nuk po ndodhte në Gaza; dhe nëse shikoje mediat arabe pas 7 tetorit, dukej sikur 7 tetori nuk kishte ndodhur kurrë”.

Rekomandimi i saj: Mos i besoni zyrtarëve në asnjërën anë.

“Nga përvoja ime me qeverinë amerikane, e di që çdo administratë do të përpiqet të fshehë atë që ka bërë derisa të futni provat përballë saj. Në Bagdad, kishim shumë raste ku qeveria amerikane ose ushtria lëshonin një njoftim për shtyp duke thënë: ‘Vramë 10 milicë të armatosur,’ por një djalë që punonte me ne dhe ishte në vendngjarje kishte fotografi që tregonin se në të vërtetë ishte një grup fëmijësh që po kërkonin ushqim në grumbujt e mbeturinave [që u vranë]. Pra, qeveria duhej ta korrigjonte veten dhe të kërkonte falje”.

A nuk është e vështirë të jesh kritik ndaj qeverisë amerikane nga brenda një medie amerikane?

“Si gazetare, nuk i përkas asnjë vendi, dhe nuk ka asnjë komb që është mbi kritikën. Ju bëni një dëm për publikun nëse shihni diçka të gabuar dhe nuk e tregoni atë. Kjo është të braktisim detyrën tonë si gazetarë dhe si qytetarë të botës. Gabimet e Amerikës në Irak ishin të dukshme që nga dita kur tanku i parë hyri. Mund të argumentosh se pushtimi i Afganistanit ishte i justifikuar, sepse Talebanët po i jepnin strehë Al-Kaidës atje. Por sapo Shtetet e Bashkuara hynë në Irak, ajo kaloi nga një luftë kundër terrorizmit në një luftë kundër Islamit. Dhe tani jemi disi në të njëjtin vend, sepse duket sikur Izraeli nuk po lufton vetëm Hamasin, por edhe Gazanët [në përgjithësi].”

A duhej të ishit e kujdesshme në mbulimin tuaj që burimet ushtarake të vazhdonin të flisnin me ju?

“Ata vazhdimisht telefononin për t’u ankuar për mbulimin tonë, por ne qëndronim në pozicionet tona. Në vitet e para në Irak, shkuam në terren së bashku me njësitë luftarake gjatë luftës. Ishim me ushtarët në terren për javë, flinim me ta, hanim me ta. Në një nga betejat e vështira, në kufirin Irak-Siri, amerikanët goditën një shtëpi me 17 civilë brenda. Mbërrita në vendngjarje kur po nxirrnin trupin e fundit. Ishte një djalë 11-vjeçar. Bëra një raport për këtë. Ushtarët me të cilët isha nuk ishin të kënaqur. Komandanti më tha, ‘Dëgjo, nuk jemi të lumtur që bëre atë raport, por ishte i drejtë'”.

Në televizionin izraelit pothuajse nuk ka mbulim të asaj që po ndodh në Gaza.

“Pjesë e përgjegjësisë sonë si gazetarë është të ndihmojmë njerëzit të kuptojnë njëri-tjetrin. Fatkeqësisht, shpesh, kur gjërat janë emocionalisht të ngarkuara, ne e neglizhojmë atë rol”.

Pra, nuk ndiheshit që detyra juaj si gazetare ishte të përmirësoni moralin dhe unitetin e qytetarëve të vendit tuaj, për t’i ndihmuar ata të qëndrojnë të bashkuar?

“Jo. Lufta është e shëmtuar dhe e neveritshme, nuk ka fitimtarë. Për aq kohë sa refuzojmë të kuptojmë se çfarë i bën lufta psikikës njerëzore dhe si ndikon në zhvillimin e atyre që preken nga ajo, nuk do të jemi kurrë në gjendje të thyejmë rrethin e dhunës në të cilin ndodhemi. Për aq kohë sa nuk e kuptojmë njëri-tjetrin në një bazë njerëzore, nuk do të jemi kurrë në gjendje të ndalojmë të jemi kaq të dhunshëm”.

Damon është e bindur për një gjë, dhe kjo është një nga përfundimet e saj më të fuqishme nga vizita e saj në Gaza: Hamas nuk është më në kontroll të territorit ose popullsisë. “Hamas ka mbaruar. Nuk e sheh Hamasin në rrugët e Gazës. Vendi i vetëm ku pashë njerëz të armatosur në anën e Gazës ishte afër kufirit, për të parandaluar civilët të vraponin drejt kalimit Rafah dhe ta kalonin atë. Por në asnjë vend tjetër në Gaza nuk sheh Hamas. Nuk ka forcë policore. Nuk ka njerëz me armë në rrugë, sepse është e qartë që sapo të ecësh përreth me një pushkë, ose me diçka që duket si një pushkë, një bombë do të bjerë mbi kokën tënde. Pra, Hamas ekziston, por është shumë i dobët.”

Sepse Hamas nuk ndihet në terren, është gjithashtu më e lehtë për njerëzit të flasin hapur për organizatën. Gazanët, Damon tregon, ndanë me të rezervat e tyre për organizatën që i ka qeverisur që nga viti 2007.

“Njerëzit me të cilët fola thanë se kurrë nuk e kishin pëlqyer Hamasin që në fillim, dhe në këtë moment janë plotësisht të lodhur nga organizata. Ata thjesht po dëshirojnë të marrin frymë për një moment. Ata duan të hanë, të pinë, që shkollat të rindërtohen. Nuk u intereson në këtë moment kush qeveris në Gaza. Askush nuk i pyeti nëse janë të gatshëm të vdesin për ndonjë lloj projekti të madh. Ata nuk kanë absolutisht asnjë kontroll mbi jetën e tyre.

“Njerëzit janë lodhur nga të qenit ushqim për top për Hamasin, dhe dëm anësor për Izraelin. Kjo nuk do të thotë që ata pranojnë okupimin. Por ata gjithashtu nuk pëlqejnë të dëgjojnë palestinezët që nuk janë banorë të Gazës që mendojnë se është në rregull që Gaza të sakrifikohet në altarin e luftës palestineze. Një mik i mirë imi, që është gazetar nga Gaza, më tha se kur dëgjon palestinezë të tjerë që thonë kështu, ‘më dhemb më shumë se bombat izraelite. Jemi mbeturina e të gjithëve'”.

Fakti që Hamas ka mbaruar, thotë Damon, nuk do të thotë se organizata ka luajtur të gjitha kartat e saj.

“Sigurisht që ende po mbajnë pengje, dhe ende mund të lëshojnë raketa. Por jemi në një fazë ku, nëse gjërat bëhen siç duhet, mund të mbarojë. ISIS humbi kontrollin në Mosul muaj përpara se të zhvillohej beteja e fundit. Nga një trup që mbante terren, u bënë një entitet që mund të organizonte vetëm sulme të vogla të befasishme, dhe pastaj të zhdukeshin. Kjo është dukshëm ndryshe nga të mbajturit e territorit dhe kontrollimi i tij. Do të thotë se ata janë të fortë, një ent që mund të lëshojë disa raketa këtu dhe nuk ka një ent që është në gjendje të sundojë një territor dhe një popullsi prej 2.2 milionë banorësh”.

Çfarë entiteti mendoni se mund të zëvendësojë Hamasin kur të përfundojë lufta?

“Do të duhet të ketë një forcë atje që është e pranueshme për palestinezët, të cilën Hamasi do të duhet ta pranojë dhe që do të jetë e pranueshme për izraelitët. Ne do të duhet të kërkojmë një lloj force paqeruajtëse në të cilën shtetet arabe do të duhet të të marrë pjesë, të paktën për një periudhë, në fazën e rehabilitimit fizik të Gazës. Për momentin, e vetmja gjë që po mban disi të bashkuar atë që ka mbetur nga struktura shoqërore është kodi moral i vetë njerëzve dëshpërimi dhe mungesa e Hamasit do të thotë gjithashtu se nuk ka forcë policore dhe zbatim të ligjit dhe sa më shumë të bëhen njerëzit e uritur, aq më e rrezikshme është situata. e cila do të mundësojë hyrjen e organizatave humanitare në mënyrë që të fillojë rehabilitimi”.

Nga ajo që keni parë diku tjetër, a keni ndonjë ide se si do të përfundojë?

“Niveli i shkatërrimit në një periudhë kaq të shkurtër në Gaza dhe shkatërrimi psikologjik i pësuar nga popullata, nuk mund të krahasohet me asnjë vend tjetër. Nuk do të jetë e lehtë ta rregullosh atë, por është e mundur. Nuk është tepër vonë për të Mund të presim 20 ose 50 vite të vështira, por ato nuk duhet të çojnë në diçka të tmerrshme jetojnë në kontejnerë transporti dhe nuk kanë akses në tualete normale”.

“Nëse do të kisha një shkop magjik, do të dëshiroja të ktheja robërit [izraelitë], të arrij në një marrëveshje në të cilën Hamasi do të ulë armët dhe do të sillte në Gaza forcat e jashtme për të ruajtur paqen. Dhe pastaj kufijtë mund të hapen për të gjithë ndihmën humanitare dhe mjekësore që është e mundur për të sjellë, për të pastruar rrënojat, për të krijuar objekte mjekësore dhe për të ofruar trajtim afatgjatë për njerëzit me lëndime komplekse”.

“Dhe pastaj të dy palët duhet të kuptojnë se si të mësojnë historinë e tyre, të mësojnë dhimbjen pa mësuar urrejtjen. Ekziston një frikë e vërtetë nga të dyja palët dhe secila palë duhet të pranojë dhimbjen e tjetrës. Ndoshta këto janë pritshmëri joreale tani, por në një fazë ato duhet të ndodhin”.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore