Lajme

Si një marrëveshje me Kinën vuri në rrezik shtëpitë e mijëra indonezianëve


Rreth 7 mijë e 500 njerëz nga ishulli indonezian i Rempang përballen me një afat më 28 shtator për t’u larguar nga shtëpitë e tyre për t’i hapur rrugë një Eco City të gjerë me një fabrikë gjigante xhami në pronësi kineze si ekspozitë.

Ministri i Investimeve i Indonezisë, Bahlil Lahadalia, ka thënë se projekti do të krijojë rreth 35 mijë vende pune dhe do të tërheqë rreth 26.6 miliardë dollarë investime deri në vitin 2080, por banorët vendas janë skeptikë.

Ata thonë se zhvillimi kërcënon mënyrën e tyre të jetesës duke i zhvendosur në shtëpi të reja larg komunitetit të tyre tradicional të peshkimit.

Javët e fundit, tensionet janë ndezur në Rempang dhe ishujt fqinjë, duke përfshirë Batam, pasi banorët e ishullit që kundërshtojnë zhvillimin janë përleshur me policinë lokale.

Këtu është gjithçka që duhet të dini për projektin e diskutueshëm.

Cili është projekti?

Fabrika e qelqit do të jetë pjesë e asaj që njihet si Rempang Eco-City – një projekt i përbashkët midis Autoritetit të Zonës së Lirë të Indonezisë Batam (BP Batam), kompanisë lokale indoneziane PT Makmur Elok Graha (MEG) dhe Xinyi Glass të Kinës – prodhuesi më i madh në botë prej xhami dhe panele diellore.

Xinyi Glass ka premtuar rreth 11.6 miliardë dollarë për fabrikën.

As (djathtas) duke qëndruar në një dyqan të ndryshëm në Rempang. Ajo është duke qëndruar pranë një frigorifer të madh në gjoks dhe ka produkte që varen nga tavani. Gra të tjera qëndrojnë në anën tjetër të frigoriferit

Pasi të përfundojë, fabrika do të jetë e dyta më e madhe e këtij lloji në botë.

Projekti më i gjerë Eco-City do të mbulojë rreth 17 mijë hektarë tokë dhe supozohet të zhvillojë zona industriale, shërbimi dhe turistike në ishullin Rempang.

Si u përfshi Xinyi Glass?

Në korrik të këtij viti, presidenti i Indonezisë Joko Widodo, i njohur më mirë si Jokowi, udhëtoi në Kinë për të takuar Presidentin Xi Jinping dhe për të diskutuar një sërë mundësish partneriteti strategjik midis dy vendeve, duke përfshirë shëndetin, arsimin, gjuhën dhe nismat e investimeve.

Si pjesë e udhëtimit dy-ditor, Jokowi diskutoi dy projekte të tjera kryesore: investimin në kryeqytetin e ri të Indonezisë në Kalimantan Lindor dhe zhvillimin e ishullit Rempang.

Më 27 korrik, gjatë një takimi me Dhomën e Tregtisë Indoneziane në Kinë në Hotelin Shangri-La në Chengdu, Jokowi tha se qeveria indoneziane kishte përgatitur rreth 34 mijë hektarë tokë në kryeqytetin e ri për investime kineze.

Të nesërmen, një delegacion, përfshirë Jokowi, dëshmoi nënshkrimin e disa dokumenteve të bashkëpunimit që mbulonin zhvillimin e industrisë së xhamit dhe paneleve diellore në Rempang.

Pse Indonezia dëshiron të sigurojë investime nga Kina?

Në vitin 2022, tregtia midis Indonezisë dhe Kinës vlerësohej në më shumë se 133 miliardë dollarë, duke e bërë vendin partnerin më të madh tregtar të Indonezisë përpara Singaporit, Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara.

Arkipelagu është shtëpia e dhjetëra projekteve infrastrukturore të kryera në u sipas Iniciativës së Kinës “Belt and Road” – një plan global zhvillimi i infrastrukturës i nisur nga Xi një dekadë më parë. Presidenti i Indonezisë ka zhvilluar gjithashtu një sërë projektesh dhe qëllimesh të tjera ambicioze zhvillimi në të gjithë vendin me synimin për të rritur produktin e brendshëm bruto (GDP) të Indonezisë për frymë në 25 mijë dollarë deri në vitin 2045.

Në këtë kuptim, marrëveshja me Xinyi Glass nuk është befasuese për vëzhguesit.

“Me Kinën, është më e lehtë dhe më efikase të sigurohet investime sepse ndërmarrjet shtetërore kineze (SEO) guxojnë të injektojnë kapital në Indonezi”, tha për “Al Jazeera” Trissia Wijaya, një studiuese e lartë në Universitetin Ritsumeikan në Kioto, Japoni.

“Në Kinë, lojtarët janë kompani shtetërore kineze, të cilat janë mjaft të guximshme për ta ngritur raportin e borxhit ndaj kapitalit sa më të lartë që të jetë e mundur. Ndërkohë, Japonia dhe Tajvani janë të gjitha kompani private që theksojnë efikasitetin. Me kompanitë amerikane, mënyra e tyre e punës është më gjeo-strategjike, gjë që nuk do të përshtatej me qasjen pragmatike të Jokowi-t në trajtimin e “përfundimit të gjërave””.

Çfarë është një projekt strategjik kombëtar?

Pas takimit të Jokowi në Kinë, Rempang Eco City u emërua një “Projekt Strategjik Kombëtar” në dokumentet zyrtare të datës 28 gusht.

Për të përmirësuar produktivitetin e Indonezisë dhe konkurrencën globale, qeveria dëshiron të zhvillojë infrastrukturën e vendit duke përfshirë hekurudhat, portet, rrugët dhe aeroportet, si dhe zonat e zhvillimit industrial.

Rreth 245 projekte, duke përfshirë hekurudhën me shpejtësi të lartë të mbështetur nga Kina nga Xhakarta në Bandung, janë përcaktuar si Projekte Strategjike Kombëtare.

Projekte të tilla janë nën kompetencën e presidentit dhe, për shkak se ato konsiderohen të rëndësishme në nivel kombëtar, autoritetet kanë fuqinë të kapin tokën për ndërtimin e tyre, edhe nëse kjo do të thotë që banorët duhet të lëvizin.

Sipas faqes së internetit të ministrisë së financave të Indonezisë, “Një projekt zhvillimi i infrastrukturës do të jetë një projekt strategjik kombëtar me konsiderimin se projekti konsiderohet strategjik dhe i rëndësishëm për t’u përfunduar në një kohë të shkurtër dhe ka një qëllim për të rritur rritjen dhe zhvillimin e barabartë në mënyrë që të të përmirësojë mirëqenien e shoqërisë dhe zhvillimin rajonal.”

Si ndryshoi gjithçka marrëveshja e Xinyi Glass?

Zyrtarët lokalë në Batam i thanë Al Jazeera-s se plani fillestar për Rempang ishte shumë i ndryshëm nga fabrika e re e qelqit dhe Eco-City që qeveria po e shtyn tani.

Taba Iskander, i cili ishte kreu i Këshillit Legjislativ Popullor Rajonal të Batam në vitin 2004, i tha Al Jazeera se, në atë kohë, qeveria rajonale nënshkroi një Memorandum Mirëkuptimi për të zhvilluar jo më shumë se 5 mijë hektarë të ishullit Rempang si pjesë e një projekt për t’u fokusuar në industrinë e turizmit në partneritet me PT MEG.

“PT MEG iu dhanë pesë vjet për të përgatitur zonën Rempang dhe iu dha një vend i përkohshëm në ishull. Megjithatë, që nga viti 2022, PT MEG nuk ka kryer asnjë aktivitet apo zhvillim në zonë”, tha ai.

Aktivistë mjedisorë jashtë ambasadës kineze në Xhakartë. Ata janë duke qëndruar në një rresht përballë kamerës dhe secili mban një tabelë, duke i kërkuar qeverisë të respektojë të drejtat e njeriut dhe t’i kthejë tokën njerëzve.

Sipas marrëveshjes së vitit 2004, të cilën Al Jazeera e ka parë, “fshatrat e vjetër dhe trashëgimia kulturore e Rempang do të mirëmbahen dhe ruhen”.

Ky angazhim u braktis kur Rempang u emërua një Projekt Strategjik Kombëtar, tha Iskander, duke i përshkruar propozimet e fundit si “shumë të ndryshme” nga ajo që ishte parashikuar fillimisht.

Pse ishulli Rempang?

Ishulli Rempang ka një vend të rëndësishëm strategjik.

Është afër Malajzisë fqinje dhe Singaporit dhe është i rrethuar nga disa ishuj më të vegjël lokalë.

Boy Sembiring, kreu i Forumit Indonezian për Mjedisin për Riau, tha se ndoshta është zgjedhur pikërisht për këto arsye.

“Rempang është i rrethuar nga ishuj të vegjël dhe det që përmban rërë silicë dhe rërë kuarci, të cilat janë lëndë e parë për prodhimin e xhamit dhe paneleve diellore”, tha ai.

Ai shtoi se kjo ka të ngjarë të jetë me kosto të madhe për mjedisin.

Pjesë të tjera të provincës së Ishujve Riau, përfshirë Karimun, i cili është minuar për eksportet e rërës në Singapor, tashmë kanë pësuar degradim të rëndë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore