Shëndet

Si ndikoi në shëndetin mendor të David Beckham, urrejtja e tifozëve anglezë në vitin 1998?


Legjenda e futbollit, David Beckham u pushtua nga lotët, teksa foli sinqerisht për jetën dhe karrierën e tij në një serial të ri dokumentar të Netflix që pasqyron tre dekadat e tij në qendër të vëmendjes.

Sportisti, 48 vjeç, shpërtheu në qendër të vëmendjes në moshën 17-vjeçare si mesfushori i ri i Manchester United, duke fituar shpejt reputacionin si djali i artë i futbollit dhe një nga lojtarët më të talentuar të gjeneratës së tij, shkruan DailyMail, transmeton AlbanianPost.

Megjithatë karriera e tij kërcënoi të prishej kur ai u fajësua për largimin e Anglisë nga Kupa e Botës në vitin 1998 pasi u sulmua kundër Diego Simeone, duke shkaktuar një fushatë të gjatë urrejtjeje dhe abuzimi nga tifozët.

Duke reflektuar mbi periudhën e turbullt, me të cilën Davidi u përball në moshën vetëm 23 vjeç, atleti rrëfeu se ishte “rrëmujë” dhe nuk mund të hante apo të flinte, me gruan e tij Victoria, duke zbuluar se ai vuante nga depresioni klinik.

David Beckham, 1998.

David kujtoi se ndihej “shumë i cenueshëm dhe i vetmuar” teksa u kthye në Britaninë e Madhe ndaj një morie spektatorësh tallës dhe shtypit negativ, me babain e tij Ted që pranoi se David ishte “i mërzitur” kur e takoi.

Një natë para ndeshjes së Kupës së Botës, David kishte mësuar se Victoria ishte shtatzënë me fëmijën e tyre të parë dhe pasi u takua në Angli për të parë prindërit e tij, ai nuk humbi kohë duke u nisur për në Nju Jork për të kaluar kohë me të fejuarën e tij të ardhshme – e cila ishte në turne me “Spice Girls”.

“Kur erdhi tek unë në Amerikë, ai ndjeu se e zhgënjeu veten, zhgënjeu shokët e skuadrës, zhgënjeu vendin e tij, zhgënjeu tifozët, mua – ai ndjeu se i zhgënjeu të gjithë”, ka thënë Victoria.

“Por kur ai ishte me ne Spice Girls, kishte mbrojtje, njerëzit nuk mund të arrinin tek ne. Nuk mendoj se asnjëri prej nesh e kuptoi vërtet se çfarë po ndodhte në Angli, ai kaloi nga ajo mbrojtje në masakër absolute”, shtoi ajo.

Duke u rritur emocional teksa reflektonte për reagimin që mori, David rrëfeu: “Nuk mendoj se kam folur ndonjëherë për këtë, sepse nuk mundem”.

“E kam të vështirë të flas për atë që kam kaluar sepse ishte shumë ekstreme. I gjithë vendi më urrente”, shtoi ai.

Ai detajoi abuzimin e tmerrshëm – i cili u bë aq i keq sa ai nuk ishte në gjendje të vizitonte tualetin pa mbikëqyrje nga frika se mos sulmohej gjatë rrugës.

David dhe Victoria Beckham.

“Të ecësh në rrugë dhe të shohësh njerëzit që të shikojnë në një mënyrë të caktuar, të pështyjnë, të abuzojnë, të dalin në fytyrë dhe të thonë disa nga gjërat që kanë thënë, është e vështirë. Nuk po haja, nuk po flija, isha një rrëmujë”, shtoi ai.

Davidi, i cili mori kërcënime me vdekje, vazhdoi të detajonte ndikimin që kishte tek prindërit e tij, Ted dhe Sandra, duke vënë në dukje: “Kjo solli shumë vëmendje që nuk do t’ia uroja kurrë askujt, e lëre më për mua, prindërit dhe unë nuk mund ta falim veten për këtë”.

“Kjo është pjesa e vështirë që ndodhi atëherë. Unë jam 47 vjeç tani dhe ende e rrah veten për këtë. Brenda më vrau”, shtoi ai.

Detaje të tjera rreth krizave të David u detajuan brenda dokumentarit të ri të Netflix, që do të publikohet më 4 tetor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore