Lajme

Si lirimi i një adoleshenti palestinez ekspozoi keqtrajtimin izraelit të të burgosurve


Zyrtarët izraelitë ishin të pakënaqur kur Mohammed Nazal, një palestinez 18-vjeçar, përshkroi kalvarin e tij në burgjet izraelite.

Kjo pasi u lirua si pjesë e një marrëveshjeje armëpushimi me Hamasin javën e kaluar.

Adoleshenti nga qyteti i Qabatiya në Bregun Perëndimor të pushtuar tha për mediat arabe dhe perëndimore se si u rrah dhe iu mohua ndihma mjekësore, por kjo u hodh poshtë nga autoritetet izraelite që u përpoqën ta përshkruanin atë si një gënjeshtar.

Dëshmitë e tij dhe të dhënat mjekësore janë verifikuar tani nga një agjenci e verifikimit të fakteve, duke ofruar prova të mëtejshme të keqtrajtimit brutal të palestinezëve që vuajnë në burgjet izraelite.

Çfarë thotë Nazali?

I arrestuar në gusht dhe i mbajtur pa akuza, Nazal ishte mes më shumë se 100 palestinezëve të mbajtur në burgjet izraelite – shumë në mënyrë arbitrare – dhe u lirua si pjesë e një armëpushimi njëjavor që përfundoi të premten.

Pas lirimit të tij, ai u intervistua nga media të ndryshme, duke përfshirë “Al Jazeera”, për të diskutuar kohën e tij në burgun izraelit.

Ai tha se rojet e burgut u bënë dukshëm më të dhunshëm pas fillimit të luftës.

Imazhet e Nazalit me të dyja duart e mbajtura nga fashat – dhe rrëfimi i tij për sprovën – u bënë virale.

Ai tha se të dy duart pësuan fraktura dhe disa gishta në të dyja duart ishin thyer. Ai mund të ketë nevojë për operacione në rrugën e tij drejt shërimit.

Nazal tha se ai kishte “dhimbje në dysheme për një javë” në burg pas rrahjeve, por nuk iu ofrua asnjë ndihmë mjekësore përpara se lirimi i tij të sigurohej në një shkëmbim pengjesh.

Çfarë thotë Izraeli?

Nazal mundi të fliste për përvojat e tij vetëm pasi u bashkua me familjen e tij nga Kryqi i Kuq.

Por pasi llogaria e tij u publikua, zyrtarët izraelitë filluan të veprojnë.

Ofir Gendelman, një zyrtar i medias në zyrën e kryeministrit Benjamin Netanyahu, publikoi një video që tregonte se Nazal nuk i kishte fashuar duart kur hipte në një autobus të Kryqit të Kuq.

Kjo, tha ai, do të thoshte se duart e tij “ishin mirë”.

Dhe ai pretendoi se kjo tregon se si palestinezët gënjejnë për atë që ndodh në burgjet izraelite.

Kjo është ndërkohë që taktikat propagandistike të Izraelit dhe pretendimet e pabaza janë ekspozuar vazhdimisht publikisht më shumë se kurrë gjatë luftës.

A ka ndonjë provë?

Pra, a ka ndonjë provë të “zonës së luftës” që Nazal përjetoi në burgjet izraelite, ku thuhet se palestinezët jetojnë në kushte çnjerëzore?

I riu nuk është i pari palestinez që del me rrëfime të tilla.

Shumë nga palestinezët që u liruan këtë javë i paraqitën mediave rrëfime të ngjashme të torturave, rrahjeve dhe poshtërimeve.

Praktikat në burgjet izraelite janë dokumentuar tërësisht për një kohë të gjatë, pasi ato kanë vazhduar për dekada, që nga fillimi i pushtimit të territoreve palestineze në vitin 1967, dhe madje edhe më parë, gjatë kontrollit britanik të territorit.

Por Nazal ka edhe prova.

Platforma arabe e kontrollit të fakteve Misbar analizoi të dhënat mjekësore të lëshuara nga mjekët e Nazal në ditën e lirimit të tij.

Misbar publikoi gjithashtu rreze X të duarve të adoleshentit, të marra në ditën e lirimit të tij më 28 nëntor.

Ato gjithashtu konfirmuan disa fraktura, që korrespondojnë me rezultatet e gjetura nga një qendër mjekësore në Ramallah.

Fotot e Nazalit pas lirimit treguan gjithashtu se si ai shfaqte shenja të konsiderueshme të mavijosjes në shpinë.

Të dhënat mjekësore të adoleshentit u ekzaminuan dhe verifikuan gjithashtu nga mediat, përfshirë BBC.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore