Lajme

Si e shkatërroi lufta e Putin-it një epokë të artë të kulturës ruse?


Oleg, një ditë marsi të vitit të kaluar, mori një telefonatë në punë nga një zyrtar në Ministrinë ruse të Kulturës.

Qeveria donte që drejtori i teatrit t’u kërkonte aktorëve të tij në një cep të largët të Siberisë që të regjistronin deklarata video në mbështetje të Presidentit Vladimir Putin dhe operacionit të tij special ushtarak në Ukrainë.

“Jo” u përgjigj Oleg. “Ne nuk kemi askënd këtu që dëshiron ta bëjë këtë”.

Regjisori, i cili është rreth të dyzetave, fjalëpakë dhe energjik, kishte shkruar në atë cep të largët të Siberisë në një përpjekje për ta kthyer teatrin vendas në një nga më të mëdhenjtë e vendit.

Katër vjet më vonë, ai ishte i sigurt se mund të fliste për ekipin e tij.

Që nga fillimi i luftës, ishte në gjendje tmerri dhe tronditjeje. Ai ishte ngjitur pas telefonit të tij, duke ripostuar peticione dhe foto të ndërtesave të bombarduara në Ukrainë. Ai vazhdonte të shkonte në punë çdo ditë, por shfaqjet që ai bënte natë pas nate e bënin gjithnjë e më shumë të sëmurë.

“Njerëzit nuk po vinin vetëm në teatër, ata po vinin sikur të ishin në një gjendje histerie masive, kurrë nuk e kam parë publikun të qeshë ashtu. Ishte një lloj furie”.

Gjithsesi e tërhoqi veten zvarrë nëpër prova. Asistenti dhe shoku i tij përfunduan çdo garë me një thirrje “Lavdi Ukrainës!”, duke supozuar se të gjithë ishin dakord.

Disa ditë pas telefonatës së parë, zyrtarët kontaktuan sërish. Kësaj radhe, ata kërcënuan se do t’i heqin titujt e nderit aktorëve.

Oleg kishte shtatë “Artistë të Merituar të Federatës Ruse” në stafin e tij.

Regjisori e dinte se aktorët e tij e kishin vlerësuar prej kohësh statusin e tyre, i cili u jep prestigj dhe një pagë më të lartë. Ai e dinte gjithashtu se banorët e zonave larg kryeqytetit të Rusisë prireshin të ishin më mbështetës ndaj shtetit.

Por kur aktorët i thanë atij se do të regjistronin me kënaqësi videot mbështetëse, Oleg ishte i shtangur.

Aktorët nuk donin vetëm të mbronin titujt e tyre të nderit, ata ishin me zell pro luftës. “Ata më thanë: Qeveria po bën gjithçka siç duhet. Atëherë e kuptova se gjithçka kishte marrë fund”.

Ata e dinin politikën e Oleg-ut. Ata tregonin se në të gjithë vendin, një valë e fuqishme po kthehej kundër njerëzve si ai. Gjatë muajve në vijim, ajo valë do të përplasej në botën kulturore të Rusisë, veçanërisht në teatër, një institucion që mban një status thuajse shpirtëror në imagjinatën kombëtare.

Dhjetëra nga figurat kryesore të tij do të demonizoheshin nga politikanët pro luftës, do të denoncoheshin nga kolegët dhe do të spastroheshin nga vendet e tyre të punës. Shumë do të largoheshin nga vendi. Censura do të mbyste jetën krijuese dhe skena teatrore e mendimit të lirë të Rusisë do të shkatërrohej.

Ata që zgjodhën të qëndronin në vend do të luftonin për të vazhduar punën dhe për t’u qëndruar besnikë bindjeve të tyre kundër luftës. Ishte një betejë zgjedhjesh të pamundura, një betejë që shumë do ta humbnin përfundimisht.

Disa orë pasi filloi pushtimi i Rusisë, Qendra Meyerhold, një vend eksperimental në qendër të Moskës, u bë teatri i parë që protestoi. “Nuk mund të mos e themi. Nuk mund të mos themi: Jo luftë”.

Njëri pas tjetrit, aktorët, regjisorët, balerinët dhe dirigjentët ndoqën shembullin. Brenda pak ditësh, rreth 2 mijë punonjës të kulturës ruse kishin nënshkruar një letër të hapur drejtuar qeverisë që kundërshtonte luftën.

Disa dolën në rrugë për të protestuar, duke përfshirë dramaturgun e ri dhe drejtorin e festivalit Yury Shekhvatov, i cili u arrestua nga policia, u rrah dhe kaloi 15 ditë në burg.

Ndjenja e rezistencës kolektive nuk zgjati shumë. Më pak se dy javë pas luftës, Oleg mori një telefonatë nga një ish-zyrtare me të cilin kishte qenë në marrëdhënie miqësore.

Ajo e paralajmëroi atë të fshinte postimet e tij kundër luftës në Facebook. Disa ditë më vonë, përfaqësuesit e Ministrisë së Kulturës shkuan për t’u takuar personalisht me Oleg-un për një “bisedë disiplinore”.

Paralajmërime të tilla janë domethënëse në Rusi, pasi shumica e teatrove janë zyrtarisht institucione qeveritare. Ministria e Kulturës ka fjalën e fundit për buxhetet dhe punësimin dhe shkarkimin e stafit.

Diçka kjo që kujton Bashkimin Sovjetik, asokohe teatrot do të duhej të drejtonin skenarë nga censura shtetërore.

Pasi blloku u shemb, ato kufij u fshinë. Oleg nuk mund të kujtonte asnjë rast të ndërhyrjes në punën ose fjalimin e tij gjatë karrierës së tij. Megjithëse disa raste të shtypjes dhe censurës në industri ndodhën pasi regjimi i Putin-it u bë më autoritar.

Disa orë pas pushtimit, Elena Kovalskaya, drejtoresha artistike e Qendrës Meyerhold, dha dorëheqjen. Katër ditë më vonë, ministria shkarkoi kolegun e saj, drejtorin Dmitry Volkostrelov. Drejtori i ri i emëruar në vend të tij urdhëroi ekipin mediatik të teatrit të fshinte të gjitha deklaratat kundër luftës. Edhe ekipi i medias u largua.

Nga 1 marsi, një javë pas luftës, ministria e kishte nënshtruar teatrin nën një institucion tjetër, që do të thotë se, për shumë, Qendra Meyerhold ishte e vdekur, përveç emrit.

Në Ukrainë, forcat ruse po përpiqeshin ende të kapnin Kievin. Më 16 mars, raketat shkatërruan teatrin në qytetin jugor të Ukrainës, Mariupol. Më 17 mars, aktorja e njohur ukrainase Oksana Shvets u vra gjatë një sulmi ajror. Në të njëjtën ditë, balerini kryesor i operës kombëtare të Ukrainës vdiq gjithashtu nga plagët e marra në një grevë të mëparshme.

Dhe Oleg shqetësohej për atë që po ndodhte në Ukrainë.

Zhvillimet më afër shtëpisë e tronditën edhe atë. Në Ulan-Ude, kryeqyteti i rajonit Buryatia në Siberi, zyrtarët jo vetëm që hoqën Sergey Levitsky, një drejtor lokal teatri, por gjithashtu filluan procedurat ligjore kundër tij.

Ai u akuzua për shkelje të ligjit duke postuar kundër luftës në rrjetet sociale.

Levitsky vazhdoi të fliste kundër luftës, i patrembur nga kërcënimet, vizitat e policisë në shtëpinë e tij apo nga fakti që së shpejti u ngrit një çështje edhe kundër avokatit të tij mbrojtës.

“Mos kini frikë të flisni të vërtetën”, shkroi Levitsky në faqen e tij në Facebook një mbrëmje. “Kini frikë nëse humbni njerëzimin, kini frikë nga ndërgjegjja juaj, kini frikë se mos ktheheni pa liri. Vetë-censurimi është fillimi i fundit”.

Kështu që Oleg peshoi opsionet e tij.

Vajza e tij kishte fibrozë cistike dhe ai kishte kaluar ditët e para të luftës duke u përpjekur për ta nxjerrë atë dhe nënën e saj nga Rusia, nga frika se sanksionet mund të ndërpresin aksesin në furnizimet thelbësore mjekësore.

Nënë e bijë u vendosën në Bullgari.

Zhanna, një skenografe e re me flokë të errët dhe me sy të errët, u ul me siklet në karrigen e saj në një kafene të ngarkuar në Shën Petersburg. Vështrimi i saj mat distancën mes tryezës së saj dhe të tjerave aty pranë. Të gjithë ishin brenda dëgjimit.

Disa javë pas luftës, Zhanna zbuloi se të ardhurat nga një prej shfaqjeve të saj do të drejtoheshin për një bamirësi për Donbasin, rajonin e pushtuar nga Rusia në Ukrainën lindore.

Përmendja e Donbasit ishte bërë një emërtim në Rusi për pikëpamjet pro pushtimit. Zhanna u përpoq të protestonte ndaj vendimit, por u anulua.

Në terren në Ukrainë, lufta po kthehej shpejt në katastrofë për Kremlinin. Duhej të rriste mbështetjen në shtëpi dhe Ministria e Kulturës përdori një sërë ngjarjesh bamirësie patriotike që i quajti “Perdja e Hapur” për të detyruar teatrot të marrin anën publike.

Një nga një, kolegët dhe miqtë e Zhanës zgjodhën të largoheshin nga vendi. Pothuajse të gjithë regjisorët e yjeve të Rusisë u larguan.

Pastaj erdhi shkronja Z. Ajo u përdor për herë të parë nga ushtria ruse si një etiketë identifikuese në anët e tankeve të saj që pushtuan Ukrainën, por u shpërngul me shpejtësi në bluza, tabela, duke marrë një kuptim të ri: mbështetje e palëkundur për luftën.

Më 29 mars, një teatër i Moskës ngjiti një version masiv të shkronjës në fasadën e tij, tre kate.

Në Moskë, regjisori Nikita Betekhtin filloi të mbledhë një listë publike të Google Doc të çdo teatri në vend që kishte bashkangjitur shkronjën Z në fasadën e tij.

Çdo mëngjes në rrugën e tij për në punë, Oleg pyeste veten nëse do të mbërrinte në teatrin e tij po e njëjta shkronjë nga zyrtarët.

“Atëherë vendosa vetë që nëse do ta varnin, do ta shkruaja letrën time të dorëheqjes në të njëjtën ditë”.

Një mëngjes prilli, ai pa se punëtorët në dyqanin e tij të zdrukthtarisë kishin bërë me dorë një Z të madha në oborrin e teatrit. Ajo u var atje në një mur punishteje. Nëse do t’i urdhëronte ta hiqnin, mund të denoncohej.

Më në fund, Oleg mblodhi punëtorët dhe u tha se logoja duhej të largohej.

Në atë kohë, qendrat dhe shkollat lokale po merrnin kërcënime me bomba dhe po evakuoheshin, një fakt që ai vendosi ta përdorte. “Doni që edhe ne të fillojmë të marrim kërcënime me bombë?”

Deri në verën e vitit 2022, trupat e ushtarëve rusë të vrarë në Ukrainë po mbërrinin në qytetin e Oleg-ut. Ndërtesa e orkestrës së Filarmonisë u shndërrua në një sallë funerali të improvizuar. Arkivolet u vendosën në një tavolinë dhe u mbuluan me flamurin rus, ndërsa ushtarët rreshtonin në skenë.

Së shpejti, autoritetet kërkuan disa nga aktorët e Oleg-ut që të merrnin pjesë në përkujtimore duke lexuar poezi vajtuese, pa u konsultuar me të. Ata ranë dakord.

Megjithatë, ai nuk mund të qëndronte jashtë saj për një kohë të gjatë.

Oleg mori një letër nga autoritetet lokale, duke e urdhëruar atë të paguante aktorët për kohën e tyre duke punuar në funeralet nga buxheti i teatrit. Financimi i funeraleve për ushtarët e vrarë si rezultat i pushtimit kaloi vijën e kuqe personale të tij.

“Vendosa që nuk do t’i paguaja, pavarësisht se çfarë. Kjo është një organizatë ushtarake. Janë funeralet e tyre; le të paguajnë për të”.

Por ai ngeci për javë të tëra, duke e lënë çështjen të pazgjidhur.

Ndërkohë, kishte një problem tjetër. Ai kishte pranuar të priste një shfaqje në teatrin e tij nga një regjisor vizitues në Moskë, i cili kishte folur kundër luftës.

Teksa pankartat për produksionin u ngritën, gazetat lokale akuzuan Oleg dhe teatrin e tij. “Ata thanë se kushdo që bleu një biletë ishte nazist, e kështu me radhë”. E megjithatë, shfaqja vazhdoi pa incidente të mëtejshme.

Megjithatë, në të gjithë Rusinë, po përpilohej një listë e zezë informale.

Një mbrëmje, Aleksandri, një aktor teatri rreth të gjashtëdhjetave dhe shumë i dashur në Rusi, ka përshkruar jetën në listën e zezë.

Në turneun me një komedi të këndshme, ai kishte udhëtuar në një qytet më të vogël siberian, gati për të luajtur rolin kryesor. Kur mbërriti në teatër, ai zbuloi se fytyra e tij ishte kryqëzuar në postera dhe në skeda. Të gjitha ishin shënuar me fjalët “aktor i zëvendësuar”.

Në gusht, disa anëtarë të parlamentit rus dhe figura të tjera pro luftës krijuan një “grup për hetimin e aktiviteteve anti-ruse” në sferën kulturore.

Akronimi ishte Grad, si sistemi i raketave që përdoret në Ukrainë. Grad filloi të emërtojë njerëz që besonte se duhej të largoheshin nga puna.

Betekhtin, autori i listës kritike të teatrove Z, i gjeti shpejt të gjitha shfaqjet e tij të mbyllura në të gjithë vendin. Qendra Meyerhold, nën menaxhimin e ri, gjithashtu fshiu emrin e tij nga faqja e saj në internet. Së shpejti, oficerët e policisë do të shkonin në shtëpinë e tij. Jo shumë kohë më vonë, Betekhtin u largua përgjithmonë nga Rusia.

Në fund të verës, teksa Rusia përgatitej të organizonte referendume aneksimi në katër rajonet e Ukrainës të pushtuara nga trupat e saj, Oleg mori një telefonatë nga FSB-ja, agjencia shtetërore e sigurisë.

Një agjent i kërkoi dosjet e personelit të të gjithë punonjësve të teatrit që kishin trashëgimi ukrainase ose mbiemra ukrainas. Ata renditën disa emra me interes.

Oleg nuk mund të refuzonte. Por ai gjeti një mënyrë për t’i paralajmëruar individët paraprakisht. Oleg ndjeu se kishte bërë atë që mundi, por…

Më 21 shtator të vitit të kaluar, Kremlini njoftoi një mobilizim masiv ushtarak prej 300 mijë burrash. Njoftimet e rekrutimit iu dhanë punëdhënësve për t’ia shpërndarë stafit të tyre. Burrat u përpoqën të largoheshin nga vendi.

Radhë automjetesh shumë kilometra të gjata u krijuan në kufijtë tokësorë të vendit.

Oleg ndodhi që të vizitonte një qytet tjetër siberian atë javë, duke u takuar me regjisoren lokale të teatrit. Ajo sapo kishte marrë shtatë urdhra rekrutimi për stafin e saj. Ajo shkoi te autoritetet, duke kërkuar që të reduktohej në katër. Ata u vendosën në pesë. Oleg e dëgjoi me neveri rrëfimin e saj për shkëmbimin.

Lëvizja e mobilizimit vazhdoi në të gjithë Rusinë për javë të tëra. Aleksandri, aktori rreth të gjashtëdhjetave, kur shkoi në punë një ditë zbuloi se lobi i teatrit të tij ishte kthyer në një qendër rekrutimi.

E njëjta gjë ndodhi edhe me teatro të tjerë në Moskë, duke çuar në protesta.

Në një teatër komedie në një qytet të madh rus, dy duzina aktorë u mblodhën nga drejtori i tyre artistik. “ Të dashur miq, Departamenti i Kulturës ka kërkuar t’ju marrë për të formuar tre brigada koncertesh”, u tha.

Brigadat do të dërgoheshin për të argëtuar trupat. “Ne jemi një teatër komedie dhe do të jemi aty për të krijuar më shumë optimizëm, gëzim dhe buzëqeshje të lumtura”.

Për Ivanin, një drejtor në Shën Petersburg, dëmi ndjehet në total.

“Teatri rus në vitet e fundit ishte vërtet më i miri në botë. Kishim mësuar shumë nga Evropa. Ne po fluturonim lart; ishte në rritje. Dhe pikërisht në momentin kur ishte në kulmin e tij, u pre. I është dhënë një goditje fatale, humbëm gjithçka”.

Kompania e tij teatrore, e ndërtuar mbi një dekadë, u fut në listën e zezë vitin e kaluar dhe u shpërbë. Aktori i tij yll filloi të merrej me punë ndërtimi. Shumë nga njerëzit që ai respektonte në industri, veçanërisht në kryeqytet, janë zhdukur.

“Frika ka ndotur gjithçka. Gjëja më e keqe që ndodh është se vetë-censurimi ndizet. Është vërtet e vështirë ta luftosh atë. Sepse rreth jush, njerëzit po arrestohen. Edhe unë e dëgjoj atë zë në kokën time”.

“Ne jemi kthyer 30 deri në 40 vjet pas. Elementi patriotik, i tëri po zvarritet në sipërfaqe. Koha e të patalentuarve. Është momenti i tyre”.

Ndërkohë, Oleg mbeti në Bullgari me familjen e tij, duke debatuar nëse do të kthehej. Ukraina po rimarrë pjesë të territorit në atë kohë. Përballë humbjeve poshtëruese, propaganda e brendshme e Rusisë po arrinte lartësi të reja.

Në fund të shtatorit, Putin-i mblodhi elitën e tij së bashku në një sallë të mbushur me llambadar për të shpallur aneksimin e katër rajoneve të Ukrainës.

Oleg thirri Ministrinë e Kulturës dhe u tha se nuk do të kthehej në punën e tij. Më pas, përmes një mesazhi, njoftoi largimin për stafin e tij. Përgjigjet dashamirëse vërshuan, duke i dhënë lamtumirën dhe duke i uruar fat.

Të nesërmen, Ministria e Kulturës i sugjeroi atij të merrte një leje gjashtëmujore pa pagesë.

Por një nga aktorët e denoncoi. Në një letër drejtuar guvernatorit lokal, ai deklaroi se Oleg kishte ikur nga Rusia në Bullgari për t’i shpëtuar rekrutimit dhe se ai kishte thënë vazhdimisht se ishte kundër luftës. Brenda pak ditësh, Oleg u pushua nga puna.

Oleg nuk ka dëshirë të kthehet. Ai nuk mund të imagjinojë të prodhojë një vepër që nuk trajton drejtpërdrejt luftën. Disa në Rusi, beson ai, do të jenë në gjendje të vazhdojnë të bëjnë teatër që kundërshtojnë shtetin – në mënyrë delikate, diku midis rreshtave, siç bënin në kohën sovjetike.

Ndonjëherë ai ndjek grupin e tij të vjetër të punës në WhatsApp dhe sheh ish-kolegët e tij duke postuar meme patriotike. Një nga teatrot me të cilët punonte më parë, tani po shfaq një shfaqje propagandistike për luftën. Teatri i tij sapo ka mbajtur një ngjarje bamirësie për të mbështetur trupat ruse. Në ato momente është i sigurt se ka pasur të drejtë që është larguar.

Por ai sheh edhe të njohurit që janë kthyer në Rusi pasi nuk kanë arritur të gjejnë një vend për veten në Perëndim.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore