Lajme

Si e sheh Biden-Ballkanin, në strategjinë e re të SHBA-ve


Administrata Biden zbuloi gjatë javës Strategjinë e saj të shumëpritur të Sigurisë Kombëtare.

Kjo, duke veçuar konkurrencën midis fuqive të mëdha botërore dhe kërcënimet e përbashkëta, si ndryshimi i klimës, si dy sfidat më të mëdha me të cilat përballen Shtetet e Bashkuara.

Ndërsa bota hyn në atë që dokumenti e përshkruan si një “dekadë vendimtare”, ai përshkruan tre fusha prioritare: investimi në burimet themelore të forcës së SHBA-ve, puna me aleatët dhe partnerët për të adresuar sfidat e ndërsjella dhe vendosja e rregullave të tregtisë, ekonomisë dhe teknologjive në zhvillim.

“Ne do të ndihmojmë partnerët në forcimin e institucioneve demokratike, sundimin e ligjit dhe zhvillimin ekonomik në Ballkanin Perëndimor”, thekson strategjia në faqen nr.39.

Ai skicon në terma të gjerë një hartë rrugore për të lundruar midis kërcënimit afatshkurtër të një Rusie revanshiste dhe kërcënimit afatgjatë të një Kine në rritje.

“Rusia paraqet një kërcënim të menjëhershëm për sistemin ndërkombëtar të lirë dhe të hapur, duke shkelur në mënyrë të pamatur ligjet bazë të rendit ndërkombëtar sot, siç ka treguar lufta e saj brutale e agresionit kundër Ukrainës”, thuhet në dokument. “[Kina], nga ana tjetër, është konkurrenti i vetëm me synimin për të riformuar rendin ndërkombëtar dhe, gjithnjë e më shumë, fuqinë ekonomike, diplomatike, ushtarake dhe teknologjike për të çuar përpara këtë objektiv”.

Strategjia pranon gjithashtu se statusi i Rusisë në krahasim me fuqitë e tjera aziatike, si Kina dhe India, është “zvogëluar thellësisht” nga vendimi i presidentit rus Vladimir Putin për të shkuar në luftë.

Dokumenti prej 48 faqesh ofron pamjen më të thellë të botëkuptimit të administratës Biden deri më tani.

Duke u bazuar në strategjinë e përkohshme të lëshuar menjëherë pas betimit të presidentit amerikan Joe Biden, si dhe duke shtuar politikat e zhvilluara tashmë nga administrata, temat e saj qendrore do të përmbajnë pak surpriza për vëzhguesit e ngushtë të politikës së tij të jashtme.

Strategjia e Sigurisë Kombëtare fillimisht ishte planifikuar të publikohej në pranverë, por u vonua nga pushtimi rus i Ukrainës në shkurt.

Megjithëse versioni i përkohshëm i lëshuar në mars të vitit të kaluar nuk përmbante asnjë përmendje të Ukrainës, dokumenti i publikuar të mërkurën bën 32 referenca për kombin lindor.

Rigjallërimi i aleancave ndërkombëtare, si NATO, e cila u trondit nga instinktet izoluese të administratës Trump, si dhe forcimi i partneriteteve në Indo-Paqësorin, kanë qenë qendrore në qasjen e administratës Biden.

Kjo, për të konkurruar me Kinën dhe adresimin e kërcënimeve të përbashkëta transnacionale, si ndryshimi i klimës, pandemitë, terrorizmi dhe mungesa e energjisë.

Përpjekjet e dyfishta të administratës për të mbrojtur demokracinë në mbarë botën, ndërsa adreson politikën reale të sfidave të ngutshme globale, nganjëherë janë tensionuar, gjë që është nënvizuar nga marrëdhënia e trazuar e Shteteve të Bashkuara me Arabinë Saudite.

Në gjurmët e fushatës, Biden foli gjerësisht për vizionin e tij për krijimin e një politike të jashtme për klasën e mesme dhe koncepti shfaqet shumë në strategjinë e re, e cila e sheh një Amerikë të begatë dhe elastike si çelësin e projektimit të fuqisë dhe ndikimit jashtë vendit.

“Ne kemi thyer vijën ndarëse midis politikës së jashtme dhe politikës së brendshme”, thuhet në strategji.

Konturet e kësaj qasjeje janë shfaqur tashmë në përpjekjet legjislative, të tilla si fatura e infrastrukturës prej 1 trilion dollarësh; Akti i CHIPS-ve dhe Shkencës, i cili autorizoi 280 miliardë dollarë për kërkimin dhe zhvillimin e teknologjive të avancuara dhe industrisë së gjysmëpërçuesve; dhe Akti i Reduktimit të Inflacionit, i cili kërkon të reduktojë emetimet e karbonit me 40 për qind deri në vitin 2030.

Dokumenti ishte gjithashtu i dukshëm për atë që nuk thoshte.

Afganistani, kapitulli më i hidhur i historisë së Biden-it në politikën e jashtme deri më tani, përmendet katër herë.

Por në fusha të tjera të krijimit të shtetit, tregtisë, ekonomisë dhe teknologjive në zhvillim, strategjia nënvizon rëndësinë që Shtetet e Bashkuara të vazhdojnë të vendosin rregullat e rrugës dhe t’i zbatojnë ato.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore