Lajme

Si e ndihmoi pandemia Kinën të shtrëngonte kontrollin e saj në Hong Kong?


Ura e përkohshme nga Shenzhen në Hong Kong përdoret për transportimin e materialeve dhe punëtorëve për të ndërtuar një strukturë trajtimi COVID-19 në Lok Ma Chau.

Trafiku është më i ngarkuar se zakonisht në Lok Ma Chau, një fshat në kufirin verior të Hong Kongut. Kamionë të rëndë transportojnë punëtorët kinezë në kontinent drejt dhe nga rrethi ligatinor, ku ata po ndërtojnë një spital të improvizuar për të trajtuar pacientët COVID-19.

Kryeqyteti financiar aziatik është i ndarë nga qyteti jugor kinez i Shenzhen nga një lumë gjarpërues. Por në fillim të marsit, u ngrit një urë e improvizuar që lidh dy qytetet. Imazhet satelitore tregojnë themelet e strukturës duke u hedhur disa ditë përpara se qeveria e Hong Kongut të shpallte projektin.

Që nga hapja e tij, kalimi me dy korsi në rrethin më verior të Hong Kongut është shfaqur si një manifestim fizik i hapësirës në tkurrje midis Pekinit dhe territorit gjysmë autonom, dhe ai hendek është mbyllur më shpejt se kurrë gjatë pandemisë.

Prezenca në rritje e Pekinit

Një ish-koloni britanike, Hong Kongu u kthye në Kinë në vitin 1997 nën marrëveshjen “një vend, dy sisteme” të negociuar me Britaninë. Korniza i lejoi qytetit të ruante të drejtat dhe liritë e pasiguruara përtej kufirit për 50 vjet, duke mundësuar ngritjen e tij si një qendër globale, me rrota të lira në zemër të Azisë.

Megjithatë, Pekini është përpjekur që ta vendosë territorin nën krahun e tij që atëherë. Një skemë vizitash e prezantuar në vitin 2003 e bëri më të lehtë për udhëtarët kinezë kontinent që të vinin në Hong Kong. Në vitin 2012, me mbështetjen e Pekinit, Hong Kongu propozoi një kurrikulë të edukimit patriotik, i cili shkaktoi protesta në mbarë qytetin.

Më pas, në vitin 2020, ligji i sigurisë kombëtare, një përgjigje ndaj demonstratave në shkallë të gjerë që shpërthyen në 2019, u miratua nga legjislatura më e lartë e Pekinit dhe u miratua në Hong Kong një vit më vonë pa u shqyrtuar nga ligjvënësit vendas. Një numër aktivistësh veteranë pro-demokracisë janë arrestuar sipas ligjit.

Por u desh një pandemi – konkretisht, varianti shumë i transmetueshëm i COVID-19, Omicron – që prania e Pekinit në Hong Kong të ndihej në mënyra si kurrë më parë.

Në fund të shkurtit, Hong Kongu njoftoi se do të kërkonte një urdhëresë emergjente në mënyrë që qyteti të mund të “mbështeste [kontinentin]” dhe “të ndërmerrte projekte kyçe anti-epidemike me shpejtësi të plotë”, thuhej në një njoftim për shtyp.

Në një strukturë trajtimi të ngritur në qendrën shpellore të kongresit “AsiaWorld-Expo”, pacientët e moshuar tani po kujdesen nga mjekët dhe infermierët kinezë në kontinent.

Sipas ligjeve të urgjencës, personeli mjekësor ishte në gjendje të anashkalonte provimet e licencimit dhe procedurat e regjistrimit të kërkuara zakonisht për personelin që nuk është i trajnuar në nivel lokal. Autoritetet thanë se kompjuterët për regjistrimin e informacionit të pacientit ishin ndryshuar nga anglishtja në kinezisht për t’i akomoduar ata.

Carrie Lam

Ndërkohë, shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, njoftoi gjatë një konference për shtyp për koronavirusin të premten se qyteti do të shpërndante komplete testesh të shpejta, maska për fytyrën dhe një ilaç tradicional kinez – Lianhua Qingwen – për familjet, të dhuruara nga kontinenti.

Ilaçi, i cili është regjistruar në bordin farmaceutik të qytetit, është shënuar nga autoritetet shëndetësore në Singapor dhe SHBA për reklamim me pretendime të pambështetura.

“Pekini është përpjekur të formojë Hong Kongun në një qytet tjetër [kinez]”, thotë Lynette Ong, një profesore e shkencave politike në Universitetin e Torontos. “Kriza Covid u jep atyre një arsye legjitime për ta bërë këtë”.

Përveç ndërtimit të një spitali COVID-19 në Lok Ma Chau, Kina kontinentale ka ndihmuar tashmë Hong Kongun me ndërtimin e pesë objekteve të tjera të izolimit për pacientët me simptoma të lehta ose pa simptoma. Kina dhe Hong Kongu janë ndër vendet e fundit në botë që ende izolojnë apo shtrojnë në spital pacientë me Covid që janë në gjendje të qëndrueshme.

Projektet e infrastrukturës në Hong Kong zakonisht përfshijnë firmat e ndërtimit që paraqesin tenderë për të konkurruar për kontrata miliarda dollarësh. Por të gjitha objektet që po ndërtohen me ndihmën kontinentale i janë dorëzuar kineze “State Construction Engineering”, një kompani shtetërore.

Në një ceremoni hapjeje për qendrën më të re në distriktin verior të Yuen Long, zyrtarët e lartë të Hong Kongut qëndruan në vëmendjen e një videoje të punëtorëve të munduar të ndërtimit, të portretizuar si heronj të punuar deri në kockë, të luajtur para tyre. Një këngë në gjuhën mandarin, luhej në sfond, në vend të gjuhës kantoneze të folur në Hong Kong.

“Shkalla dhe shpejtësia me të cilën u përfunduan këto projekte është e paprecedentë”, tha udhëheqësi i Hong Kongut Lam në ceremoninë e së enjtes. “Kjo do të hyjë në historinë e luftës me COVID-19 të Hong Kongut”.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore