Lajme

Shuhet tragjikisht autori i dokumentarit shënjues “Super Size Me”


Regjisori i nominuar për Oscar, Morgan Spurlock, më i njohur për filmin e tij të ushqimit të shpejtë të vitit 2004, Super Size Me, ka vdekur në moshën 53-vjeçare.

Super Size Me pa Spurlock drejtpërdrejt në një dietë me ushqime nga McDonald’s për një muaj të tërë, për të testuar ndikimin shëndetësor në trupin e tij.

Ai ndezi një debat të madh dhe i dha atij një nominim për Oscar për dokumentarin më të mirë.

Ai drejtoi më shumë se 20 filma dhe dokumentarë gjithsej, duke përfshirë “Where in the World is Osama bin Laden” të vitit 2008 dhe filmin turne “One Direction” të vitit 2013 “This Is Us”.

Ai vdiq nga komplikimet nga kanceri, tha familja e tij në një deklaratë përmes publicistit të tij dhe të raportuar nga agjencia e lajmeve AFP.

Në deklaratë, vëllai dhe bashkëpunëtori i tij Craig tha: Ishte një ditë e trishtuar, pasi i thamë lamtumirë vëllait tim Morgan.

“Morgan dha kaq shumë përmes artit, ideve dhe bujarisë së tij. Bota ka humbur një gjeni të vërtetë krijues dhe një njeri të veçantë”.

Përveç regjisë së Super Size Me, Spurlock ishte ylli dhe “kavja” e filmit, teksa hëngri dhjetëra Big Mac dhe Chicken McNuggets, si edhe pinte galonë të tërë kola.

Ai shtoi brenda muajit 11 kilogramë dhe mjekët i thanë asokohe se shëndeti i tij ishte në rrezik nëse nuk e përfundonte eksperimentin e tij 30-ditor.

Spurlock u pa duke përshkruar veten se ndihej i sëmurë dhe me pak energji, ndërsa shqetësimet mjekësore u ngritën për presionin e gjakut dhe kolesterolin e tij.

Filmi bëri gjithashtu pyetje kërkimore për industrinë ushqimore të SHBA-ve dhe sugjeroi se një alternativë më e shëndetshme mund të ishte e disponueshme me vullnet politik.

Publikimi i tij bëri që McDonald’s të lëshonte një deklaratë duke mbrojtur menutë e saj dhe duke denoncuar filmin e Spurlock si “jorealist”.

Kompania nxori reklama në pesë gazeta britanike duke thënë se ushqimi i saj duhet të hahet si “pjesë e një diete të ekuilibruar”.

Por McDonald’s hoqi opsionin e tij Super Size atë vit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore