Lajme

Shuhet një prej ikonave të modës italiane, Roberto Cavalli


Dizajneri Roberto Cavalli ka vdekur në Firence në moshën 83-vjeçare.

Prej kohësh ai trajtohet për një sëmundje të rëndë, të cilës nuk i mbijetoi dot.

Cavalli vinte nga një familje artistësh, pasi gjyshi i tij, Giuseppe Rossi, ishte një figurë udhëheqëse e lëvizjes Macchiaioli, me vepra të ekspozuara në Galerinë Uffizi në Firenze. Cavalli solli ndjeshmërinë e tij artistike në modelet e tij të modës, pas studimeve në Institutin e Artit të Firenzes.

Ai hodhi në treg markën e tij të modës në vitin 1970, duke zbuluar koleksionin e tij të parë në Salon du Prêt-à-Porter në Paris, të mbajtur në Porte de Versailles.

Në fillim të viteve 1970 ai shpiku dhe patentoi një proces inovativ printimi në lëkurë dhe hapi dyqanin e tij të parë të vogël, të quajtur Limbo, në Saint Tropez në 1972, i cili ishte aq i suksesshëm sa vitin e ardhshëm ai u ftua të tregonte artikujt e tij prej lëkure, në Sala Bianca në Firenze, së bashku me Missoni, Krizia, Fendi dhe Basile.

Pas martesës së parë me Silvanella Giannoni në 1977, Cavalli shërbeu si gjyqtar në konkursin Miss Universe në Republikën Domenikane, ku u takua me konkurrente Eva Maria Düringer, me të cilën u martua në vitin 1980.

Ajo u bë bashkëpunëtorja e tij kryesore dhe u emërua drejtoreshë krijuese e markës së tij në vitin 1994.

Së bashku ata patën tre fëmijë: Rachele, Daniele dhe Robin. Nga Giannoni, ai kishte dy fëmijë: Cristiana dhe Tommaso.

Në fillim të këtij viti, Cavalli u bë baba i Giorgio, emri i babait të tij, me modelen Sandra Nilsson-Bergman. Jo rastësisht, në vitin 2015 stilisti i dhuroi Nilsson-Bergman ishullin Stora Rullingen, në Suedi, në shenjë të dashurisë së tij.

Sigurisht, jeta e vetë Cavallit pasqyronte shkëlqimin dhe fuqinë e koleksioneve të tij të modës me printime të guximshme kafshërore, xhinse të shtrembëruara dhe fustane seksi që e bënë atë një sukses familjar – madje duke rrëmbyer një nga marrëveshjet e para me H&M në 2007.

Në atë kohë kur fama e tij ishte e tillë që turmat u rreshtuan jashtë dyerve të dyqanit të Fifth Avenue të markës dhe një fans madje mori një puro të Cavallit të hedhur dhe të ruajtur në një qese plastike si kujtim.

Ai do të lundronte në Mesdhe me jahtin e tij metalik ngjyrë vjollce RC, duke argëtuar miq dhe të famshëm – dhe kishte shumë që gjatë viteve mbanin Cavalli në tapetin e kuq, nga Charlize Theron dhe Gwyneth Paltrow te Madonna.

Duke tymosur  puro, ai kurrë nuk kishte frikë të fliste dhe të shprehte mendimet e tij, qoftë duke vënë në dyshim minimalizmin apo duke diskutuar seksin, kopjimet apo atë që ai e shihte si modë të keqe.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore