Lajme

Shuhet në moshën 89-vjeçare legjenda e jazz-it, Wayne Shorter


Wayne Shorter, saksofonisti legjendar, fitues i Grammy, i cili – përveç albumeve të tij të njohura dhe punës me supergrupin e jazz-it Weather Reporter – bashkëpunoi me Miles Davis, Herbie Hancock, Steely Dan dhe Joni Mitchell, ka vdekur në moshën 89-vjeçare.

Muzikanti i nderuar vdiq të enjten në mëngjes, më 2 mars, në Los Angeles, konfirmoi përfaqësuesi i Shorter për Rolling Stone.

Nuk është dhënë asnjë shkak i vdekjes.

Gjatë një karriere që zgjati tetë dekada – nga debutimi i tij në 1959 deri në Live fituesin e Grammy-t në vitin 2023 në Festivalin e Jazz-it të Detroitit – Shorter ishte një nga ambasadorët më pjellorë dhe më të dukshëm të jazz-it, duke zgjeruar kufijtë e vetë formës së artit duke shkrirë ndikimin e tij me të gjitha zhanret e muzikës.

Shorter fitoi 12 çmime Grammy, duke filluar në vitin 1979 për Weather Report’s 8:30 dhe, së fundmi, një fitore në Grammy 2023 në kategorinë më të mirë të improvizuar të jazz-it solo (“Speciet e rrezikuara”).

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore