Sport

Shuhet Jerry West, legjenda e NBA – frymëzimi pas logos ikonike


Jerry West, legjenda e basketbollit amerikan, silueta e të cilit frymëzoi logon ikonike të NBA, ka vdekur në moshën 86-vjeçare, kanë konfirmuar Los Angeles Clippers.

West u paraqit në nëntë finale të NBA me Los Angeles Lakers, duke fituar titullin një herë në 1972.

Ai ishte gjithashtu një NBA All-Star në çdo sezon të karrierës së tij 14-vjeçare si lojtar.

“Jerry West, personifikimi i ekselencës së basketbollit dhe mik i të gjithë atyre që e njihnin, u nda nga jeta i qetë këtë mëngjes në moshën 86-vjeçare. Bashkëshortja e tij, Karen, ishte pranë tij”, njoftuan Clippers.

West ishte lojtari i tretë në historinë e ligës që arriti 25 mijë pikë. pas Wilt Chamberlain dhe Oscar Robertson – duke u tërhequr me 25 mijë e 192.

Ai ishte pjesë e ekipit të SHBA-ve që fitoi një medalje të artë në Lojërat Olimpike të vitit 1960 në Romë dhe u mbiquajtur “Mr Clutch” për aftësinë e tij për të shënuar vonë në një lojë.

Amerikani kërkoi kohë në karrierën e tij si lojtar në 1974 dhe u transferua në stërvitje dy vjet më vonë, duke kaluar tre sezone në krye të Lakers.

West më vonë u bë një ekzekutiv i NBA dhe vlerësohet me ndërtimin e Lakers-ave të viteve 1980, të cilët fituan pesë tituj në një dekadë.

Koha e tij me Lakers përfundoi në vitin 2000 dhe West vazhdoi të gëzonte role ekzekutive me Memphis Grizzlies, Golden State Warriors dhe Los Angeles Clippers.

“Jerry West ishte një gjeni i basketbollit dhe një figurë përcaktuese në ligën tonë për më shumë se 60 vjet,” tha komisioneri i NBA, Adam Silver.

“Si lojtar dhe ekzekutiv, ndikimi i tij i thellë në lojën e basketbollit përputhet vetëm me karakterin dhe integritetin e tij”, shtoi një deklaratë nga institucioni i ekselencës në basketbollin amerikan, Hall of Fame.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore