Lajme

Shuhet ikona e modës australiane, Carla Zampatti


Stilistja australiane, Carla Zampatti, ka ndërruar jetë pasi ra nga shkallët në natën e hapjes së operës La Traviata.

78-vjeçarja ishte shtruar në spital pas rrëzimit dhe u nda nga jeta në Spitalin St Vincent të Sydney-t.

E lindur në Itali në 1942, Zampatti emigroi në Australi në 1950, duke vendosur vulën e saj të modës 15 vite më vonë.

Dizajnet e saj janë veshur nga disa nga gratë më me ndikim të Australisë, duke përfshirë Princeshën Mary të Danimarkës, ish-kryeministren australiane Julia Gillard, aktoren Nicole Kidman dhe kryeministrin e Uellsit, Jugor Gladys Berejiklian.

“Prej kohësh, Carla është munduar që t’i bëjë gratë australiane të ndihen të sigurta dhe elegante përmes modelit, rrobaqepësisë dhe kuptimit të saj të jashtëzakonshëm të gruas moderne”, tha familja e saj në një deklaratë.

Në 1970, pesë vite pasi prodhoi koleksionin e saj të parë të modës, Zampatti themeloi Carla Zampatti Pty Ltd.

Ajo vazhdoi ta zgjeronte rrjetin e saj të shitjes me pakicë, për të krijuar një zinxhir të butikëve në të gjithë Australinë dhe Zelandën e Re.

Reagimet

Zampatti ishte nënë e tre fëmijëve, Alexander Schuman, Bianca Spender dhe Allegra Spender.

Ajo ishte e martuar me Leo Schuman dhe ish-avokatin australian, politikanin dhe diplomatin John Spender, dhe kishte nëntë nipër e mbesa.

Një faqe përkujtimore në internet është krijuar për të kujtuar jetën dhe veprën e Zampatti-t.

Ita Buttrose, një ish-redaktore e revistës Cleo dhe Australian Weekly, tha se vdekja e Zampatti-përfaqësonte “një humbje të madhe për gratë australiane, modën australiane dhe biznesin australian dhe komunitetin në përgjithësi sepse ajo ishte një grua unike”.

Buttrose, e cila gjithashtu ndoqi natën e hapjes së La Traviata, por nuk e pa Zampattin të binte, tha se ajo ishte e njohur për etikën e saj të pabesueshme të punës.

“Unë jam e sigurt që ajo ka lënë pas të gjitha llojet e modeleve”, tha ajo. “Ajo do të kishte qenë duke dizajnuar sezonin e ardhshëm dhe unë jam i sigurt se është diku, vizatim ose diçka që Carla donte të bëhej”.

Kryeministri Scott Morrison tha se kontributi i Zampatti-t në Australi do të ishte “i përjetshëm, ashtu si modelet e saj”.

“Ne kemi humbur një australiane me të vërtetë të madhe dhe frymëzuese”, tha kryeministri në një deklaratë.

“Carla ishte një ikonë për industrinë e modës, një pioniere si sipërmarrëse dhe një kampione e Australisë multikulturore. Ishte nder i madh që e kemi njohur.

Aktori australian Magda Szubanski ishte midis atyre që i dhanë homazhe Zampatti në internet.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore