Vende

Shtëpizat magjike në Kosta Rika


Pavarësisht luksit që duan të gjithë njerëzit në shtëpitë e tyre, ka disa truke të vogla që i zbukurojnë i bëjnë shtëpitë të duken totolishit ndryshe.

Për atë që është qendra e shtëpisë, dhoma e ndjenjes, përkushtimi duhet të jetë më i madh si vendi më i vizituar nga miqtë e hapësira e duhur është thelbësore.

Ndërkaq, ne po ju prezantojmë me disa vila super unike në Kosta Rika. Këto vila unike do t’ju japin mundësinë të njihni nga afër peizazhet e fshehura të Kostarikës, një hap nga xhungla dhe të rrethuara nga luksi.

Forma e pazakontë e shtëpizave ka origjinën nga natyra, në mënyrë që t’i përshtatet mjedisit të tyre sa më harmonikisht të jetë e mundur.

Të frymëzuara nga forma ovale e farave, shtëpizat zbehin kufijtë e qartë midis hapësirës së jashtme dhe të brendshme për të siguruar një përvojë unike për vizitorët.

Kompleksi përfshin 5 struktura më të vogla individuale të lidhura me platforma të konsiderueshme, si dhe një tarracë të madhe “Wing”.

Objektet janë pjesë e vendpushimit “Art Villas”, një vendpushim unik ku dizajni dhe arkitektura shkrihen në mënyrë harmonike me mjedisin natyror, plazhet e xhunglës dhe parajsës. Ka shumë mënyra për të mbrojtur natyrën, por selektimi i shisheve plastike dhe shndërrimi i tyre në “eco-tulla” për të ndërtuar shtëpi është më origjinalja.

Në Nigeri, me shishe të cilat mbushen me rërë dhe zëvendësojnë tullat klasike, janë krijuar qindra shtëpi të tilla, të qëndrueshme dhe të forta, të cilat shiten edhe në një çmim më të lirë.

Shtëpizat Coco janë të lidhura me shtigje dhe platforma që qëndrojnë “pezull” lart mbi tokë dhe lejojnë që mysafirët dhe të gjitha shtëpizat të kenë qasje në strukturën qendrore të Coco që shërben si një dhomë e përbashkët ndenjeje, kuzhinë dhe trapezari.

Shtrati është i rrethuar nga një rrjet mbrojtës që mbron nga insektet dhe në të njëjtën kohë formon bërthamën e shtëpizës “Coco”.

Bukuri të veçantë vilave u ofrojnë ballinat mbresëlënëse, të bëra prej thuprave dhe spangove me një kombinim të ndryshëm të ngjyrave në secilën vilë.

 

Përveç shtëpive “Coco” dhe tarracës “Wing”, brenda resortit janë edhe vila “Atelier” dhe “Art” me pishinë të pafund, të cilat karakterizohen nga një dizajn tjetër, por të hapura me mjedisin natyror.

Keni menduar ndonjëherë se diçka nuk po shkon me ambientin ku jetoni? Siç ka thënë edhe Anjeshtajni, “Kushdo që nuk ka bërë kurrë një gabim, nuk ka provuar kurrë diçka të re”, dhe me siguri është një ndjenjë që mund të zbatohet edhe për stilimin e shtëpisë suaj.

Të gjthë kemi bërë gabime dekorimi kur kemi varur një pjesë arti në mur, apo edhe kur kemi rregulluar mobiljet në një hapësirë të re.

Marrë dhe përshtatur nga CCN për Albanian Post

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore