Film

Shtëpia e filmit “The Conjuring” del në shitje për 1.2 milion dollarë


Shtëpia që frymëzoi filmin "The Conjuring"

Shtëpia e përhumbur që frymëzoi filmin “The Conjuring” është në shitje, pikërisht në kohën e sezonit të Halloween.

“Mott & Chace Sotheby’s International Realty” po mbikëqyr shitjen e shtëpisë së frikshme Burrillville, Rhode Island, e cila është në treg për 1.2 milion dollarë.

Shtëpia është e vendosur në 1677 Round Top Road, në Burrillville, Rhode Island.

E ndërtuar në vitin 1826 dhe e vendosur në tetë hektarë, shtëpia në fermë arrin në pak më shumë se 3 mijë metra katrorë dhe ka tre dhoma gjumi, 2 banjo dhe 14 dhoma në përgjithësi.

“The Conjuring” sigurisht që e bëri shtëpinë që të bëhet një fenomen i kulturës pop. Filmi horror i mbinatyrshëm i vitit 2013 me Vera Farmiga dhe Patrick Wilson u bazua në llogaritë e marra nga banorët e mëparshëm dhe legjenda thotë se prona e mirënjohur është e përhumbur nga Bathsheba Sherman, e cila jetonte në shtëpi në vitet 1800.

Prona e cila ka mjaft tokë.

“Deri më sot, janë raportuar ngjarje të panumërta. Historitë tronditëse, incidentet dhe kujtimet e banorëve dhe vizitorëve të pronës janë treguar në dhjetëra prodhime mediatike, përfshirë libra, filma dhe shfaqje televizive”, thuhet në një njoftim për shtyp nga “Mott & Chace Sotheby’s International Realty”.

Rezidenca e Burrillville, Rhode Island iu shit së fundmi Cory dhe Jennifer Heinzen në vitin 2019. Cory, një hetuese paranormale, i tha NBC 10 WJAR, në atë kohë se shtëpia nuk e kishte zhgënjyer atë dhe kishte shumë surpriza drithëruese si “dyer” që hapen e mbyllen vetë, dëgjoheshin hapaa, trokitje dhe zëra.

Shtëpia u shit për herë të fundit në vitin 2019.

“Mbrëmë, kishim një mjegull të zezë në njërën nga dhomat. Dukej si tym, e cila u mblodh në një zonë dhe më pas lëvizi”, tha ai.

Çifti i ka dhënë me qira shtëpinë e fermës, studiuesve paranormalë, gjuetarëve të fantazmave si dhe kanë organizuar turne, ngjarje dhe transmetime të drejtpërdrejta për të lejuar publikun e gjerë të argëtohet.

Një shtëpi me shumë histori (drithëruese).

Publiku me siguri është magjepsur me shtëpinë që kur doli “The Conjuring”, por çifti që zotëronte shtëpinë në kohën e shfaqjes së filmit nuk ishte shumë i emocionuar nga fluksi i papritur i vëmendjes dhe vizitorëve.

Në vitin 2015, Norma Sutcliffe dhe Gerald Helfrich paditën Warner Bros, duke pretenduar se ata kishin përjetuar “kërcënime, dëmtime fizike dhe netë pa gjumë” që nga publikimi i filmit. Sipas Time, çifti pohoi se studioja e filmit nuk iu afrua asnjërit prej tyre për të përdorur ngjashmërinë e shtëpisë së tyre në film.

Tani që shtëpia është përsëri në shitje, shumë fansa kuriozë të filmit, kanë dëshirë për të parë vetë pronën. Por, palët e interesuara duhet të japin dëshmi të fondeve vetëm për të marrë një paraqitje personale dhe për të nënshkruar një marrëveshje mos zbulimi për të parë informacionin e plotë financiar të pronës.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore