Lajme

Shtëpia e Bardhë: Nuk ka kornizë marrëveshjeje për njohjen saudite të Izraelit


Shtëpia e Bardhë tha se nuk kishte një kornizë të rënë dakord për të konfirmuar një marrëveshje me të cilën Arabia Saudite do të njihte Izraelin, duke shtuar se do të nevojiteshin shumë bisedime përpara se të nënshkruhet një marrëveshje e tillë.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Zyrtarët amerikanë janë përpjekur prej muajsh të arrijnë një marrëveshje që kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu pretendon se do të ishte një hap i madh drejt përfundimit të konfliktit arabo-izraelit, por që Riyadh-i ka sinjalizuar se do të mbështetet në shtetin palestinez, raporton Reuters.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby hodhi poshtë një raport nga “The Wall Street Journal” se Shtetet e Bashkuara dhe Arabia Saudite kishin rënë dakord për konturet e përgjithshme të marrëveshjes.

“Ka ende shumë për të diskutuar këtu. Ka ende shumë biseda për të bërë para se të arrijmë atje”, tha Kirby. “Nuk ka asnjë grup negociatash të rënë dakord, asnjë kornizë të rënë dakord për sqarimin e normalizimit”.

Kirby tha gjithashtu se presidenti Joe Biden do të takohet me Netanyahu-n “diku në Shtetet e Bashkuara të Amerikës” këtë vit, por ai anashkaloi pyetjen nëse takimi do të ishte në Shtëpinë e Bardhë.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Izraelit tha më 18 korrik se Biden i kishte bërë një ftesë Netanyahu-t për të vizituar Shtëpinë e Bardhë, por zyrtarët amerikanë ende nuk e kanë konfirmuar këtë, raporton Reuters.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore