Jetesë & Stil

Shtatë ushqimet e duhura për t’ju ndihmuar të shëroheni


Ushqime të shëndetshme

Pavarësisht nëse jeni duke u shëruar nga një sëmundje ose operacion, ushqimet dhe pijet që konsumoni mund të ndihmojnë ose pengojnë shërimin tuaj.

Shumë ushqime, përfshirë frutat, perimet, yndyrat e shëndetshme dhe burimet e proteinave, janë treguar se zvogëlojnë inflamacionin, përmirësojnë funksionin imunitar, nxisin shërimin dhe sigurojnë karburantin e nevojshëm për ju, që të shëroheni.

Këtu janë disa ushqime shëruese që mund të ndihmojnë trupin tuaj të shërohet:

Perime me gjethe të gjelbra
Lakra

Perimet me gjethe me të gjelbra si lakra jeshile, spinaqi, rukola dhe zarzavatet e mustardës janë të mbushura me lëndë ushqyese që ulin inflamacionin, rrisin funksionin imunitar dhe përmirësojnë shërimin e plagëve, duke i bërë ato zgjedhjen perfekte për të promovuar shërimin.

Zarzavatet me gjethe janë të larta në vitaminë C, mangan, magnez, folate dhe provitaminë A, të gjitha këto janë thelbësore për funksionimin imunitar dhe shëndetin e përgjithshëm.

Ato janë gjithashtu të pasura me antioksidantë polifenol, që kanë veti të fuqishme anti-inflamatore dhe mbështetëse për sistemin imunitar.

Në fakt, hulumtimet tregojnë se polifenole të caktuara, përfshirë antioksidantin quercetin, të përqendruar në perimet me gjethe të gjelbra, mund të ndihmojnë në shtypjen e prodhimit të proteinave inflamatore si TNF-alfa.

Për më tepër, vitamina C është thelbësore për shërimin e plagëve, duke i bërë zarzavatet me gjethe një zgjedhje të mirë kur shërohen pas operacionit.

Vezë

Pas ndërhyrjes kirurgjikale, trupi juaj ka nevojë për shumë më tepër proteina sesa lejimi aktual i rekomanduar ditor (RDA) prej 0.36 gram për kilogram (0.8 gram për kg) të peshës trupore.

Shoqëria Amerikane për Rimëkëmbjen e Enhanced rekomandon prej 0.7 deri në 0.9 gram proteina për kile (1.5-2 gram për kg) të peshës trupore pas operacionit. Kjo është e barabartë me 105-135 gram për një person prej 68 kilogramësh.

Vezët nuk janë vetëm një burim i shkëlqyer i proteinave shumë të absorbueshme, por edhe lëndë ushqyese që mbështesin shëndetin imunitar dhe shërimin e plagëve.

Vezët e plota përmbajnë vitamina A, B12, zink dhe hekur, të gjitha këto luajnë role jetësore imune.

Salmon

Salmoni është i mbushur me proteina, vitamina B, selen, hekur, zink dhe yndyrna omega-3.

Për më tepër, studimet tregojnë se yndyrat e saj, sic është omega-3, mund të nxisin shërimin e plagëve, të rrisin përgjigjen imune dhe të zvogëlojnë inflamacionin kur merren në formë suplementi.

Plus, vetëm 85 gram, salmon të kapur të egër, siguron mbi 70 përqind të nevojave tuaja ditore për selen(një mineral që rregullon inflamacionin dhe përgjigjen imune).

Edhe pse ngrënia e salmonit ka të ngjarë të jetë e sigurt, duhet të flisni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor para se të merrni suplemente të vajit të peshkut para ose pas operacionit. Hulumtimet e fundit tregojnë se këto shtesa nuk rrisin rrezikun e gjakderdhjes, por disa kirurgë këshillojnë gjithsesi kundër vajit të peshkut.

Manaferrat

Manaferrat janë të mbushura me lëndë ushqyese dhe komponime bimore që mund të ndihmojnë në shërimin e trupit tuaj.

Për shembull, manaferrat sigurojnë mjaft vitaminë C, e cila promovon shërimin e plagëve duke stimuluar prodhimin e kolagjenit, proteina më e bollshme në trupin tuaj.

Ata gjithashtu paketojnë antioksidantë si antocianinat, të cilët janë pigmente bimore që u japin manaferrave ngjyrën e tyre të gjallë, përveç që sigurojnë efekte anti-inflamatore, antivirale dhe imunitare.

Arrat dhe farat

Bajamet, arrat, farat e lulediellit dhe farat e kërpit janë një zgjedhje e shkëlqyer për të ushqyer trupin tuaj gjatë procesit të rimëkëmbjes. Këto ushqime sigurojnë proteina me bazë bimore, yndyra të shëndetshme dhe vitamina dhe minerale që mbështesin shërimin.

Për shembull, arrat dhe farat janë një burim i mirë i zinkut, vitaminës E, manganit dhe magnezit. Vitamina E vepron si një antioksidant në trupin tuaj, duke mbrojtur kundër dëmtimit të qelizave. Është gjithashtu kritike për shëndetin imunitar.

Disa studime vërejnë se nivelet e shëndetshme të vitaminës E mund të përmirësojnë funksionin e qelizave imune mbrojtëse, të tilla si qelizat vrasëse natyrore (qelizat NK), të cilat ndihmojnë në luftimin e infeksionit dhe sëmundjeve.

Shpendët

Aminoacidet specifike, të cilat janë blloqet ndërtuese të proteinave, luajnë role të rëndësishme në shërimin e plagëve dhe funksionin imunitar.

Shpendët, përfshirë pulën dhe gjeldetin, paketoni glutamine dhe argininë, dy aminoacide që mund të ndihmojnë në shërimin.

Glutamina siguron mbrojtje qelizore gjatë stresit, të tilla si sëmundje dhe lëndime, ndërsa arginina ndihmon prodhimin e kolagjenit dhe shërimin e plagëve.

Për më tepër, arginina është e varfëruar me shpejtësi gjatë kohëve të stresit, lëndimeve dhe sëmundjeve, duke e bërë marrjen adekuate të këtij aminoacidi edhe më të rëndësishëm.

Patate e ëmbël

Ushqimet e shëndetshme me karbohidrate të larta, siç janë patatet e ëmbla, janë të rëndësishëm për shërim. Karbohidratet jo vetëm që sigurojnë energjinë që qelizat tuaja kërkojnë për shërim, por edhe enzima si hexokinase dhe citrate synthase, të cilat ndihmojnë në riparimin e plagëve.

Në fakt, marrja joadekuate e karbohidrateve mund të dëmtojë shërimin e plagëve dhe të vonojë shërimin.

Patatet e ëmbla janë burime ushqyese të karbohidrateve të mbushura me komponime bimore anti-inflamatore, vitamina dhe minerale-përfshirë vitaminën C, karotenoide dhe mangan, që mund të optimizojnë përgjigjen imune dhe të ndihmojnë trupin tuaj të rimëkëmbet.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore