Film

“Shrek 5” rikthehet në korrik të vitit 2026, yjet e dikurshme sërish pjesë e kastit


Filmi ikonik “Shrek” po rikthehet me eksklusivitetin të vendosur për t’u shfaqur në mesin e vitit 2026.

Studio filmike Dreamworks Animation konfirmoi në një postim në X se “Shrek 5” do të shfaqet në ekranin e madh më 1 korrik të vitit 2026 – 16 vjet pas publikimit të episodit të mëparshëm.

Yjet e mëdhenj tashmë do shfaqen sërish, sipas postimit – Mike Myers do të zërë zërin e ogurit me të njëjtin emër, Cameron Diaz do të kthehet si Princesha Fiona dhe Eddie Murphy do të riprodhojë rolin e tij si Gomari i papërmbajtshëm.

Filmi do të drejtohet nga Walt Dohrn (“Trolls”) dhe Brad Ableson (“Minions: The Rise of Gru”), dhe skenari nga Michael McCullers dhe Christopher Meledandri.

Filmi i parë “Shrek” ishte një hit i madh kur u publikua në vitin 2001, duke sjellë vazhdime “Shrek 2” në vitin 2004, “Shrek the Third” në vitin 2007 dhe “Shrek Forever After” në vitin 2010.

Kishte gjithashtu një film spinoff “Puss in Boots” që shfaq macen e jashtëligjshme të shprehur nga Antonio Banderas, i lëshuar në vitin 2011, me një vazhdim – “Puss in Boots: The Last Wish” – i lëshuar në vitin 2022.

Ende nuk është konfirmuar nëse Banderas do të përfshihet në “Shrek 5”, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Murphy zbuloi lajmin për përfshirjen e tij në një intervistë me botimin e industrisë Collider në qershor, dhe gjithashtu tha se Donkey do të marrë filmin e tij spinoff.

Ekskluziviteti është bërë një fenomen kulturor, në masën që marka e këpucëve Crocs lëshoi ​​​​një Shrek Croc në 2023 dhe një rikrijim i shtëpisë në moçal të Shrek u rendit me qira në Airbnb shtatorin e kaluar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore