Shqipëria

Shqipëria zgjedh projektuesit për rinovimin e tre stadiumeve


Shqipëria zgjodhi një studio arkitektësh danez dhe dy belge si fituese të një konkursi ndërkombëtar për projektimin e rinovimit të stadiumeve të futbollit në qytetet e Durrësit, Korçës dhe Vlorës.

Arkitekti belg Xaveer De Geyter (XDGA) do të përpunojë një projekt të detajuar për të rinovuar stadiumin e Flamurtarit të Vlorës në një kompleks sportiv dhe tregtar me një zonë banimi dhe një shëtitore, tha Rama, siç shihet në një video të postuar në rrjetet sociale gjatë fundjavës.

Studio italine Fuksas dhe Swiss Oppenheim Architecture paraqitën gjithashtu propozime projektimi për stadiumin e Vlorës.

Javën e kaluar, u njoftua se arkitektët belgë 51N4E do të përgatisin një dizajn të detajuar të stadiumit “Niko Dovana” në Durrës, duke mposhtur konkurrentët e tyre “Bjarke Ingels Group” të Danimarkës dhe MVRDV holandeze për këtë punë.

Projekti përfshin projektimin e zonave të banimit dhe objekteve rekreative.

Studio daneze “Cebra Architecture” është përzgjedhur për të rindërtuar stadiumin Skënderbeu të Korçës.

Projekti parashikon kthimin e qendrës sportive në një zonë shumë-funksionale duke përfshirë biznesin, banesat dhe hotelet.

Tre ekipeve fituese do t’u jepen kontratat e projektimit të ekzekutimit pas negociatave dypalëshe mbi tarifat, afatin kohor dhe produktet.

Rikonstruksioni i stadiumeve ndjek modelin e ribërjes së vitit 2019 të ish-Stadiumit Qemal Stafa në Tiranë në stadiumin “Air Albania” me kapacitet më të madh me zona tregtare dhe hotelin Mariott me pesë yje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore