Euro 2024

Shqipëria vendos rekord në Euro, por bie përballë Italisë


Kombëtarja e Shqipërisë e ka nisur me humbje aventurën në Euro 2024. Kuqezinjtë u mundën me përmbysje nga 1-0 në 1-2 nga Italia.

Shqipëria dhe Italia u përballën në Grupin B, aty ku më herët Spanja mundi 3-0 Kroacinë.

Pavarësisht epërsisë së tyre të hershme, skuadra e Sylvinho-s luftoi për të fituar terren ndërsa Italia u kundërpërgjigj. Megjithatë, Strakosha i mbajti në lojë dhe Manaj nuk ishte shumë larg një barazimi të bujshëm në minutat e fundit. Jo ajo që donin, por shkak për optimizëm për një takim me Kroacinë.

Çfarë ndodhi në ndeshje

Kuqezinjtë e nisën takimin mjaft mirë, duke realizuar pas vetëm 24 sekondash lojë me Nedim Bajramin. Goli i lojtarit të Sassuolo-s është zyrtarisht më i shpejti në historinë e Euro-s.

Megjithatë, goli i Bajramit erdhi pas një gabimi në prapavijën italiane. Po ashtu edhe dy golat e Italisë do të vinin pas pasigurisë në mbrojtjen kuqezi.

Alessandro Bastoni barazoi shifrat në 1-1 pas një gjuajtjeje me kokë në minutën e 11. Vetëm pesë minuta më vonë, Nicolo Barella shënoi golin e dytë dhe të fitores për italianët.

Minutat e mbetura prodhuan raste, të cilat më se shumti ishin nga skuadra e Luciano Spalletti-t. Vlen të theksohet performanca e lartë e Thomas Strakoshës, me disa pritje vendimtare.

Solid dhe me paraqitje të nivelit të lartë ishte edhe kapiteni, Berat Gjimshiti.

Formacionet fillestare (zëvendësimet)

Italia: Donnarumma; Di Lorenzo, Calafiori, Bastoni, Dimarco (Darmian); Jorginho, Barella (Folorunsho); Frattesi, Pellegrini (Cristante), Chiesa (Cambiaso); Scamacca (Retegui).

Shqipëria: Strakosha; Hysaj, Ajeti, Djimsiti, Mitaj; Asllani, Ramadani; Asani (Hoxha), Bajrami (Muçi), Seferi (Laçi); Broja (Manaj).

Notat e lojtarëve (sipas Whoscored)

Federico Chiesa shpallet “Lojtari i Ndeshjes”

Italiani Federico Chiesa është shpallur “Lojtari i Ndeshjes”.

Paneli i Vëzhguesve Teknik i UEFA-s tha: “Ai ishte lojtari më i rrezikshëm, duke shkaktuar shumë probleme me shpejtësinë dhe driblimin e tij”.

Statistikat dhe rekordet interesante që prodhoi ndeshja

Goli i Nedim Bajramit pas 23 sekondash për Shqipërinë ndaj Italisë është goli më i shpejtë i shënuar ndonjëherë në finalet e Kampionatit Evropian UEFA.

Italia kishte luajtur 11 ndeshje radhazi të grupeve të turneut final të Euro-s pa pësuar gjatë pjesës së parë. Hera e fundit që ata kishin pësuar gjatë një ndeshje të fazës së grupeve ishte në UEFA Euro 2008 kundër Holandës.

Italia fitoi ndeshjen e saj debutuese në 4 edicione radhazi mes Kampionatit Evropian dhe Botërorit për herë të parë në histori.

Për herë të dytë në historinë e Italisë, ndërmjet Euro-s dhe Kupës së Botës, dy lojtarë të Inter-it shënuan në një ndeshje të vetme (e para më 17 qershor 1970 kundër Gjermanisë Perëndimore, falë golave ​​të Boninsegna dhe Burgnich, në gjysmëfinalen e Botës Kupa në Meksikë).

Ndër lojtarët aktualisht në kombëtaren italiane, Nicolo Barella ka shënuar më shumë gola për Azzurri-t (10).

Në moshën 65 vjeç e 100 ditë, Spalletti është bërë trajneri më i vjetër italian në një ndeshje të turneut final Euro. Giovanni Trapattoni mbante më parë rekordin, pasi ishte tre ditë më i ri kur mbikëqyri një përballje me Bullgarinë në Euro 2004.

Barella është italiani i katërt që shënon në shumë turne Euro: Leonardo Bonucci (2016, 2020); Antonio Cassano (2004, 2012); Andrea Pirlo (2008, 2012); Nicolo Barella (2020, 2024).

Renditja në Grupin B

Grupi B udhëhiqet nga Spanja dhe Italia me nga 3 pikë. Shqipëria dhe Kroacia janë pa pikë.

Ndeshjet e radhës në këtë grup do të jenë: Kroaci – Shqipëri, 19 qershor ora 15:00 dhe Spanjë – Itali, 20 qershor ora 21:00.

Euro 2024: Spanja tregon forcën ndaj Kroacisë

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore