Shqipëria

Shqipëria synon të hapë një ambasadë në Indi së shpejti


Shqipëria është gati të hapë së shpejti Ambasadën e saj në Nju Delhi, si reciprocitet ndaj planeve të Indisë për të krijuar një mision në Tiranë.

Duke folur për mediat në Nju Delhi, ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, theksoi rëndësinë strategjike të Shqipërisë si një lidhje thelbësore midis Evropës dhe Azisë.

Duke lobuar për lidhje më të ngushta tregtare midis Shqipërisë dhe Indisë, ai theksoi rëndësinë e nxitjes së marrëdhënieve reciproke të dobishme mes dinamikave globale në zhvillim.

Ministri ndodhet në Nju Delhi për të marrë pjesë në Dialogun Raisina në vazhdim.

“Kam kënaqësinë të mësoj për planet e qeverisë indiane për hapjen e një përfaqësie në Tiranë dhe gjithashtu synojmë të hapim një Ambasadë së shpejti në Nju Delhi”, tha Hasani, duke theksuar angazhimin e ndërsjellë për thellimin e marrëdhënieve diplomatike mes dy kombeve.

Ai shtoi se Shqipëria qëndron në udhëkryqin midis Bashkimit Evropian dhe Lindjes, duke marrë pjesë në korridoret që lidhin Indinë me Bashkimin Evropian dhe duke theksuar ekonominë e Shqipërisë në rritje të shpejtë, e sektorin e fuqishëm të turizmit si shtytësit kryesorë të rritjes së saj ekonomike.

Ai theksoi rolin e Shqipërisë si një destinacion kryesor turistik, me mbi 10 milionë turistë që kanë vizituar vendin vetëm në vitin 2023. Duke theksuar nevojën për të mbështetur dhe rritur vrullin në marrëdhëniet Shqipëri-Indi, ministri vizitues foli për trashëgiminë e përbashkët kulturore dhe vlerat e përbashkëta mes dy kombeve.

“Shqipëria dhe India ndajnë shumë të përbashkëta, duke përfshirë një admirim të thellë për Nënë Terezën. Jemi të përkushtuar për thellimin dhe forcimin e marrëdhënieve tona, veçanërisht në lidhjet ekonomike, të cilat kanë potencial të jashtëzakonshëm për bashkëpunim dhe përfitim reciprok”, u shpreh Hasani, duke nënvizuar rëndësinë e krijimit të mekanizmave të favorshëm për lehtësimin e bashkëpunimit.

Ai nënvizoi rolin e rëndësishëm të Shqipërisë në lehtësimin e rrugëve tregtare midis Indisë dhe Bashkimit Evropian, duke përmendur daljen e saj si një nga ekonomitë me rritje më të shpejtë të Evropës dhe një lojtar kyç në nismat rajonale të lidhjes.

Ndërkohë, përfaqësia e Shqipërisë në Indi drejtohet aktualisht nga arkitekti Dikshu Kukreja, i cili u emërua Konsull i Përgjithshëm Nderi i Shqipërisë vitin e kaluar.

Kukreja vuri në dukje lidhjen gjuhësore midis shqipes dhe sanskritishtes, duke nënvizuar lidhjet e rrënjosura thellë kulturore, gjuhësore dhe historike midis dy kombeve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore