Shqipëria

Shqipëria shet 22.7 milionë euro të kartëmonedhave të vitit 2033


Ministria e Financave dhe Ekonomisë e Shqipërisë shiti 2.4 miliardë lekë (24 milionë dollarë/22.7 milionë euro) kartëmonedha thesari me normë fikse në një ankand gjatë javës së kaluar, tha banka qendrore.

Lajmi u bë i ditur nga faqja “SEE News”.

Letrat me vlerë të qeverisë mbajnë një kupon prej 6 për qind dhe do të maturohen më 13 korrik 2033, tha banka qendrore në një njoftim të të dhënave.

Rendimenti maksimal i pranuar arriti në 6.44 për qind.

Në ankandin e mëparshëm të letrave me vlerë të thesarit të së njëjtës emetim të zhvilluar më 11 korrik, MFE-ja shiti letra borxhi me vlerë 3.4 miliardë lekë me një yield maksimal të pranuar prej 6 për qind.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore