Shqipëria

Shqipëria ripërsërit “mbështetjen e fortë” për Ukrainën


Shqipëria ka ripërsëritur mbështetjen e saj të fortë për Ukrainën.

Kështu është shprehur përfaqësuesi i përhershëm i Shqipërisë në Këshillin e Evropës, Dastid Koreshi në takimin e sotëm të jashtëzakonshëm të Komitetit të Zëvendës Ministrave, në përkujtim të dy vjetëve nga agresioni i plotë i Rusisë kundër Ukrainës.

Më 23 shkurt, deputetët e ministrave mbajtën një mbledhje të jashtëzakonshme me rastin e dyvjetorit të agresionit të plotë të Federatës Ruse kundër Ukrainës.

Ata kujtuan masat e marra tashmë nga Këshilli i Evropës dhe miratuan një sërë vendimesh, duke përfshirë thirrjen për Federatën Ruse që të pushojë agresionin kundër Ukrainës dhe të tërhiqet plotësisht nga territori i saj.

Kështu, “duke shprehur mbështetje për Ukrainën dhe popullin e saj, duke përshëndetur masat e marra për të siguruar përgjegjësinë e plotë të Rusisë, duke bërë thirrje për lirimin dhe kthimin e civilëve të dëbuar dhe të transferuar, veçanërisht të fëmijëve dhe duke dënuar zhvillimin e paligjshëm të Rusisë të të ashtuquajturave zgjedhje brenda kufijve të njohur ndërkombëtarisht të Ukrainës”.

Gjithashtu dhe përpjekjen e saj për të ndjekur penalisht gjyqtarët dhe prokurorët e Gjykatës Ndërkombëtare Penale dhe zyrtarët e shteteve anëtare të Këshillit të Evropës.

Deputetët ranë dakord të rifillojnë shqyrtimin e këtyre çështjeve në takimet e tyre të ardhshme, në përputhje me Deklaratën e Rejkjavik-ut të miratuar në Samitin e 4-të të Kryetarëve të Shteteve dhe Qeverive të Këshillit të Evropës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore