Shqipëria

Shqipëria po zhvillon supermakinën e dytë pa mbaruar ende të parën


Arrera Automobili ka zbuluar planet për një supermakinë të dytë të quajtur TSX dhe synon ta shfaqë produktin e përfunduar në fillim të vitit të ardhshëm.

Por supermakina e parë nuk është ende e kompletuar.

E quajtur Illyrian Pure Sport, u zbulua tre vite më parë, por vetëm në sferën virtuale.

Prej asaj kohe, asnjë zhvillim nuk ka dalë në dritë.

Arrera thotë se do të zbulojë makinën e re në Torino, Itali, si një adhurues i dizajnit në shkallë të plotë më 25 janar 2024.

Çka do të thotë se nuk duhet të kemi ende shpresa për një version prodhimi.

Paçka pretendimeve të kompanisë se makina është konceptuar në vitin 2017, ky model 1:1 do të shfaqë vetëm dizajnin e jashtëm dhe nuk do të ketë as një motor dhe as një kabinë të mundshme.

Megjithatë, Arrera premton se ky është “përfaqësimi i vërtetë përpara se të hyjë në linjën e prodhimit”.

Pra, dizajni përfundimtar i paraqitur në vitin e ri nuk do të pësojë asnjë ndryshim përpara se të fillojë prodhimi.

Sa i përket emrit, do të thotë Track Street Extreme, që sugjeron se supermakina do të jetë një makinë e përqendruar në pistë, por e ligjshme në rrugë, ndoshta në natyrën e Ferrari SF90 XX.

Kompania gjithashtu pretendon se TSX “përmbledh thelbin e një makine F1 të loguar për rrugë”.

Për krahasim, Aston Martin është një prodhues masiv i makinave, por iu deshën më shumë se pesë vjet që prodhuesi i automjeteve me bazë në Gaydon të fillonte të shpërndante Valkyrie te klientët.

ercedes-Benz është një korporatë edhe më e madhe, dhe AMG ONE e saj ishte aq e vështirë për t’u prodhuar sa nuk do ta provojë më një ndërmarrje të tillë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore