Shqipëria

Shqipëria përputhet me sanksionet ndaj Iran-it dhe armëve kimike


Vendet kandidate Maqedonia e Veriut, Mali i Zi, Shqipëria, Ukraina, Moldavia, Bosnja dhe Hercegovina dhe vendet e EFTA-s Islanda, Lihtenshtajni dhe Norvegjia u rreshtuan me ruajtjen e sanksioneve të BE-së për armët bërthamore të Iranit.

Kjo, pas ditës së tranzicionit të JCPOA-s (Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit – ed.) dhe amendamentit në listën e Iranit.

Të njëjtat vende si dhe Gjeorgjia u rreshtuan me rinovimin e regjimit të sanksioneve të armëve kimike nga BE deri në tetor 2026.

Shtetet anëtare të BE-së mbajtën më 17 tetor masa kufizuese kundër Iranit nën regjimin e sanksioneve të mospërhapjes pas një dite të tranzicionit të marrëveshjes bërthamore, sipas një deklarate, një lëvizje që Teherani e dënoi si “të paligjshëm”.

JCPOA-ja është një marrëveshje bërthamore e 2015-ës e zhdukur midis Iranit dhe fuqive të mëdha, sipas së cilës Teherani ra dakord të frenonte programin e tij bërthamor në këmbim të lehtësimit nga sanksionet e SHBA-ve, BE-së dhe OKB-së.

“Këshilli miratoi akte ligjore për të ruajtur përcaktimet, që fillimisht ishin imponuar nga Kombet e Bashkuara për individët dhe subjektet e përfshirë në aktivitetet e raketave bërthamore ose balistike ose të lidhura me Korpusin e Gardës Revolucionare Islamike (IRGC)”, thuhet në deklaratë.

“Këshilli ra dakord gjithashtu të mbajë masa sektoriale dhe individuale, që ekzistojnë nën regjimin e sanksioneve të BE-së, veçanërisht ato që lidhen me përhapjen bërthamore të Iranit, si dhe me embargot e armëve dhe raketave.”

Këto nuk janë masa të reja të vendosura kundër Iranit, tha Këshilli, dhe të gjitha sanksionet e BE-së që ishin hequr tashmë sipas JCPOA-s mbeten të hequra.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Nasser Kanaani, e hodhi poshtë vendimin si “të njëanshëm, të paligjshëm dhe të pajustifikueshëm politikisht”, njoftuan më herët mediat shtetërore iraniane.

Iran: Një vit pas vdekjes së Mahsa Amini-t

Shqipëria i bashkohet sanksioneve të BE-së për tre gjeneralë iranianë

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore