Shqipëria

Shqipëria “e akullt”, ARRSH jep këshilla për shoferët


Moti i keq vijon të jetë prezent në gjithë Shqipërinë në ditën e tretë të acarit polar, ku problematikat vijojnë në disa akse të vendit, për shkak të reshjeve të vazhdueshme të borës.

Në një njoftim të fundit nga Autoriteti Rrugor Shqiptar, tre zona të reja janë pushtuar nga bora. Reshjet kanë filluar në Llogara, Damës-Memaliaj dhe Hani i Hotit Tamarë.

Gjithsesi, konktraktorët e rrugëve kanë qenë në gatishmëri menjëherë me fillimin e tyre. Pastrimi i borës është bërë i plotë në këto zona dhe po ashtu ka pasur edhe shpërndarje kripe për të evituar ngricat.

Në gjithë Shqipërinë, temperaturat kanë arritur nën zero. Më të ulëtat janë regjistruar në vende malore si Peshkopia ndërsa ato më normale, në vendet bregdetare.

Një apel sakaq ka ardhur nga ARRSH-ja, për drejtuesit e mjeteve.

Sinjalistikë e shtuar rrugore është vendosur në akset ku ka problematika. Ndaj, ata këshillohen që t’i zbatojnë ato dhe të reduktojnë shpejtësinë e lëvizjes.

Në segmentet e caktuara, kërkohet edhe qarkullimi me zinxhirë ose goma bore. Ndërsa, pranua e Policisë Rrugore, është e shtuar aty ku ka problematika, në mënyrë që t’i vihet shoferëve në ndihmë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore