Gatimi

Shpëtimi për dhimbjen e fytit: Jo çaj me limon, por çaj limoni


Ilustrim

Limoni është plot me lëndë ushqyese, përmban bioflavonoidë, pektinë, acid folik, vitamina C, A, B1, B6, kalium, kalcium, magnez, fosfor, mangan.

Zgjedhja më e mirë në rast të infeksionit të fytit dhe bronkitit është çaji me bazë limoni.

Për përgatitjen duhet një limon, mundësisht i bërë në shtëpi, pra i pa spërkatur, i cili duhet të lahet mirë, të pritet në rrathë dhe të zihet me një thelb hudhër të paqëruar në gjysmë litër ujë për dhjetë minuta.

Mos u shqetësoni, shija e hudhrës nuk do të ndihet fare sepse do të maskohet nga shijen e lëvozhgës dhe lëngut të limonit, ndërsa çaji do t’ju ndihmojë shumë në rast të infeksioneve virale dhe bakteriale sepse është i pasur me vajra esencialë nga limoni.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore