Lajme

Shpërthimet ‘tronditin’ Gaza-n pas sulmeve ajrore izraelite


Izraeli ka bombarduar Rripin e Gaza-s, duke thënë se sulmet ajrore ishin një përgjigje ndaj një rakete të lëshuar nga territori palestinez gjatë fundjavës.

Disa shpërthime u raportuan në Gaza herët të hënën. Ushtria izraelite tha se kishte goditur “një kompleks nëntokësor që përmban lëndë të para të përdorura për prodhimin e raketave që i përkasin organizatës terroriste Hamas”.

Sulmet u nisën “në përgjigje të lëshimit të raketës të së shtunës nga Gaza në Izrael”, shtoi ushtria.

Nuk ka pasur asnjë pretendim nga asnjë palestinez për lëshimin e supozuar të raketës.

Gjysmëhëna e Kuqe Palestineze, ndërkohë, tha se një person u vra në një në Nablus në Bregun Perëndimor të pushtuar, skenë e dhunës pothuajse të pamëshirshme gjatë vitit të kaluar.

Ushtria izraelite nuk komentoi mbi sulmin në Nablus. Bastisja vjen mes një prej periudhave më vdekjeprurëse të dhunës në rajon në vite.

Izraelitët kanë vrarë të paktën 42 palestinezë deri më tani këtë vit. Dhjetë persona në anën izraelite u vranë gjatë asaj kohe.

Të dielën, dhjetëra liderë dhe zyrtarë të lartë nga vendet arabe dhe islamike paralajmëruan se veprimet izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar mund të përkeqësojnë trazirat rajonale ndërsa dhuna mes Izraelit dhe palestinezëve rritet.

Presidenti palestinez Mahmoud Abbas tha se palestinezët po përballeshin me një “sulm vdekjeprurës” në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Jerusalemin Lindor të pushtuar dhe ai u kërkoi udhëheqësve botërorë t’i jepnin fund veprimeve të Izraelit.

Komuniteti ndërkombëtar duhet të “mbrojë” popullin palestinez dhe “t’i japë fund agresionit izraelit dhe veprimeve të njëanshme”, tha ai në takimin e Ligës Arabe.

Në një lëvizje që ka gjasa të ndezë tensionet, kabineti i sigurisë i Izraelit, të shtunën vonë, njoftoi se do të legalizonte nëntë vendbanime hebraike në Bregun Perëndimor në përgjigje të sulmeve fatale palestineze në Jerusalemin lindor të aneksuar.

Një deklaratë e kabinetit të sigurisë tha se shumë nga komunitetet e sapoautorizuara kishin ekzistuar prej vitesh, dhe të tjera për dekada, por nuk ishin njohur më parë si legjitime nga qeveria e Izraelit.

Sekretari i Shtetit i SHBA-ve, Antony Blinken paralajmëroi kundër zgjerimit të vendbanimeve në një udhëtim në rajon muajin e kaluar.

Izraeli e ka pushtuar Bregun Perëndimor që nga Lufta Gjashtë Ditore e vitit 1967.

Rreth 475 mijë kolonë hebrenj jetojnë tani në territorin palestinez, në komunitete të konsideruara të paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore