Lajme

Shpërthime të mëdha tronditin bazën ruse në Krime


Një bazë ushtarake në Krimenë e pushtuar nga Rusia është goditur nga një seri shpërthimesh, duke lënë të lënduar të paktën dy persona.

Zyrtarët rusë thanë se një zjarr shkaktoi shpërthimet në një depo armësh në zonën Dzhankoi në Krimenë veriore. Një zjarr ishte i dukshëm edhe në një nënstacion të energjisë elektrike.

Aryeja se çfarë i shkaktoi shpërthimet është e paqartë, por javën e kaluar avionët luftarakë rusë u shkatërruan në një sulm të dukshëm ukrainas në bregun e Krimesë.

Këshilltari i zyrës presidenciale të Ukrainës, Mykhailo Podolyak e përshkroi incidentin si “çmilitarizim në veprim”, duke treguar se shpërthimet nuk ishin aksidentale.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se zjarri shpërtheu në një depo të përkohshme municioni pranë fshatit Maiske rreth orës 06:15 me orën e Moskës dhe se shkaku po hetohet.

Shërbimet hekurudhore gjithashtu u ndërprenë për shkak të dëmtimit të trasesë.

Ministria tha se nuk kishte viktima, por kreu rajonal i emëruar nga Rusia Sergei Aksyonov vizitoi vendin dhe tha se 2 mijë njerëz ishin zhvendosur nga një fshat aty pranë dhe dy persona ishin plagosur.

Krimea u kap nga Ukraina dhe më pas u aneksua nga Rusia në fillim të vitit 2014, dhe kur forcat ruse lëshuan një pushtim të ri në shkurt, ata përdorën bazat e tyre në gadishull për të kapur zona të mëdha të Ukrainës jugore.

Pushtimi rus është shtrirë në dy rajone jugore në veçanti, Kherson dhe Zaporizhzhia, dhe Ukraina është zotuar të nisë një kundërofensivë për të rimarrë zonat nën kontrollin rus.

Pasi një bazë ajrore ruse në Saky u godit të martën e kaluar, imazhet satelitore zbuluan dëme të konsiderueshme, me të paktën tetë avionë luftarakë të shkatërruar. Megjithëse Rusia tha se incidenti ishte gjithashtu aksidental, kishte pak dyshime se baza ishte nën sulmin ukrainas për shkak të natyrës së saktë të shkatërrimit.

Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar tha se shpërthimet kishin “degraduar ndjeshëm” aftësinë e aviacionit të flotës ruse të Detit të Zi.

Shpërthimet e fundit në një depo municioni të kujtojnë një varg sulmesh të fundit prapa linjave ruse në Ukrainën lindore.

Që nga qershori, forcat ukrainase kanë përdorur raketahedhës të shumëfishtë të Himars për të goditur deri në 50 depo armësh, sipas ministrit të Mbrojtjes. Urat në jug janë goditur gjithashtu, duke rrezikuar linjat jetike të furnizimit nga Krimea në Kherson.

Aftësia e dukshme e ushtrisë së Ukrainës për të arritur aq larg pas linjave të armikut është një turp i madh për rusët.

Shpërthimet në Saky ishin të dukshme nga plazhet e afërta dhe videot e postuara më pas në mediat sociale tregonin flukse turistësh që largoheshin nga Krimea, përmes një ure të ndërtuar mbi ngushticën e Kerçit pas aneksimit rus.

Marrë nga BBC, përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore