Lajme

Shpall falimentimin kompania e kriptovalutave Voyager Digital


Kompania e kriptovalutave “Voyager Digital” ka njoftuar të mërkurën e 6 korrikut se ka paraqitur kërkesë për falimentim.

Kjo kërkesë vjen një javë pasi huadhënësi i kriptove pezulloi tërheqjet, tregtimin dhe depozitat në platformën e tij, ndërsa kërkonte kohë shtesë për të eksploruar alternativa strategjike.

Në dosjen e falimentimit të Kapitullit 11 të martën, Voyager me bazë në Nju Xhersi vlerësoi se kishte më shumë se 100 mijë kreditorë dhe diku midis 1 miliard dhe 10 miliardë dollarë aktive dhe detyrime me të njëjtën vlerë.

Procedurat e falimentimit të kapitullit 11 pengojnë të gjitha çështjet gjyqësore civile dhe lejojnë kompanitë të përgatisin plane kthese ndërkohë që mbeten operacionale.

“Paqëndrueshmëria e zgjatur, luhatja në tregjet e kriptove gjatë muajve të fundit dhe mospagimi i Three Arrows Capital për një hua nga filiali i kompanisë, Voyager Digital, LLC, kërkojnë që ne të ndërmarrim veprime të qëllimshme dhe vendimtare tani”, tha Shefi Ekzekutiv i Voyager, Stephen Ehrlich, në një deklaratë.

Javën e kaluar, Voyager deklaroi se kishte njoftuar se nuk do mund ta paguante fondin mbrojtës të kriptove me bazë në Singapor Three Arrows Capital (3AC) për dështimin në kryerjen e pagesave të kërkuara për një kredi prej 15 mijë e 250 bitcoin (afërsisht 324 milionë dollarë) dhe 350 milionë dollarë monedhë të qëndrueshme, USDC.

Voyager njoftoi të mërkurën se ka mbi 110 milionë dollarë para të gatshme dhe asete kriptosh në dorë.

Ai synon të paguajë punonjësit në mënyrën e zakonshme dhe të vazhdojë përfitimet e tyre kryesore dhe programet e caktuara të klientëve pa ndërprerje.

Shumë nga problemet e fundit të industrisë së kriptove mund të gjurmohen në kolapsin spektakolar të të ashtuquajturit “stablecoin” TerraUSD në maj, i cili pa që monedha e qëndrueshme humbi pothuajse të gjithë vlerën e tij, së bashku me tokenin e tij të çiftuar, LUNA.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore