Sport

Shorti i Euro U-21, Shqipëria dhe Kosova mësojnë rivalët


Shorti i hedhur sot në selinë e UEFA-s në Nion të Zvicrës ka përcaktuar edhe nëntë grupet përbërëse të kualifikueseve të Kampinatit Europian 2025 për grupmoshën nën 21 vjeç. Ai ka hapur rrugën drejt finaleve në Sllovaki.

Në eliminatoret e këtij turneu marrin pjesë 53 vende të ndara në shtatë grupe me nga gjashtë skuadra dhe dy grupe me nga pesë të tilla.

Shqipëria U-21 është shortuar në Grupin E së bashku me Rumaninë, Zvicrën, Finlandën, Malin e Zi dhe Armeninë.

Kosova U-21 do të jetë pjesë e Grupit D, së bashku me Gjermaninë, Poloninë, Izraelin, Bullgarinë dhe Estoninë.

Grupet e tjera:

Group A: Itali, Republika e Irlandës, Norvegji, Turqi, Letoni, San Marino;

Group B: Spanjë, Belgjikë, Skoci, Hungari, Kazakistan, Malta;

Group C: Holand, Suedi, Gjeorgji, Maqedoni e Veriut, Moldavi, Gjibraltar;

Group F: Angli, Ukrainë, Serbi, Irland e Veriut, Azerbajxhan, Luksemburg;

Group G: Portugali, Greqi, Bjellorusi, Ishujt Faroe, Andorra;

Group H: Francë, Austri, Slloveni, Bosnja dhe Hercegovina, Qipro;

Group I: Danimark, Çeki, Island, Uells, Lituani.

Sipas kalendarit të UEFA-s, ndeshjen e fazës kualifikuese të Europianit U-21 do të nisin në datën 20 mars 2023 dhe do të përmbyllen më 15 tetor të 2024-s.

Nëntë fituesit e grupeve dhe tre nënkampionët më të mirë do të kualifikohen drejtpërdrejt në turneun final në verën e 2025 së bashku me Sllovakinë pritëse.

Gjashtë nënkampionët e tjerë do të luajnë për tre vendet e mbetura në finale në nëntor 2024.

Të gjitha skuadrat ruse aktualisht janë pezulluar nga garat e UEFA-s deri në një njoftim të mëtejshëm në përputhje me vendimin e marrë nga Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s më 28 shkurt 2022 dhe siç është konfirmuar nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv më 15 korrik 2022. Prandaj Rusia nuk përfshihet në Kampionati Evropian U-21.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore