Jetesë & Stil

Shmangni aromat e pakëndshme: Si t’i ruani këmbët tuaja nga djersitja?


Ilustrim

Edhe vera ka të metat e veta, dhe njëra prej tyre është djersitja dhe era e keqe e këmbëve. Nëse nuk mund ta zgjidhni, të paktën mund ta zvogëloni këtë problem me disa nga këto truke.

Një lloj çorape

Gjatë muajve të ngrohtë, vishni çorape pambuku. Leshi është një opsion i mirë për muajt e dimrit dhe najlonet duhet të shmangen tërësisht pasi kjo pëlhurë sintetike bllokon lagështinë.

Përdorni një pluhur kundër mykut

Pluhuri antimykotik i këmbëve do t’i ndihmojë këmbët tuaja të qëndrojnë të thata dhe pa erë. Një opsion alternativ është të aplikoni një pudër të lehtë për fëmijë në këmbë. Edhe pse parandalon djersitjen dhe fërkimin, nuk do të ndihmojë me kërpudhat.

Aplikimi i antidjersit

Këmbët përmbajnë më shumë gjëndra djerse se çdo pjesë tjetër e trupit. Ka rreth 125 mijë gjëndra djerse në secilën këmbë.

Deodoranti antidjersë është një zgjidhje e thjeshtë për këmbët e djersitura. Ky produkt funksionon duke bllokuar përkohësisht gjëndrat e djersës.

Akademia Amerikane e Dermatologjisë rekomandon aplikimin e një antidjersës për tharjen e këmbëve para gjumit dhe shpëlarjen në mëngjes. Njerëzit duhet ta përsërisin këtë edhe 3 ose 4 netë me radhë, dhe më pas të kalojnë në përdorimin e saj një ose dy herë në javë.

Zgjedhja e këpucëve të duhura

Kërkoni këpucë të bëra prej pëlhure që thithin frymën, si p.sh. kanavacë ose lëkurë. Shmangni këpucët me llak ose plastike sepse nuk ka ajri në to dhe ato bllokojnë djersën në këpucë.

Sigurohuni që këpucët tuaja të kenë madhësinë e duhur. Këpucët që janë shumë të ngushta do t’ju shtrëngojnë gishtat e këmbëve dhe do t’ju bëjnë që këmbët të djersiten. Shtojcat gjithashtu mund të ofrojnë një lehtësim për këmbët e djersitura. Kërkoni mbulesa thithëse ose aromatike për të larguar lagështinë.

Uji

Pirja e shumë ujit, veçanërisht në ditët e nxehta ose gjatë stërvitjes, ndihmon në rregullimin e temperaturës së trupit dhe redukton gjasat për djersitje.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore