Shëndet

Shkencëtarët zbulojnë se si shuhen qelizat e trurit në Alzheimer


Në Mbretërinë e Bashkuar dhe Belgjikë, shkencëtarët mendojnë se kanë kuptuar se si qelizat e trurit vdesin në sëmundjen e Alzheimerit.

Për dekada, diçka e tillë ka qenë mister dhe burim debati shkencor.

Por ekipi lidh proteinat anormale që krijohen në tru me nekroptozën – një formë e vetëvrasjes qelizore.

Sakaq, gjetjet japin ide të reja për trajtimin e sëmundjes.

Është humbja e qelizave të trurit, të quajtura neurone, që çon në simptomat e Alzheimerit, duke përfshirë humbjen e kujtesës.

Dhe nëse shikoni brenda trurit të njerëzve me këtë sëmundje, do të shihni akumulimin e proteinave jonormale të quajtura amiloid dhe tau.

Por shkencëtarët nuk kanë qenë në gjendje të bashkojnë pikat midis këtyre tipareve kryesore të sëmundjes.

Kjo është ajo që studiuesit mendojnë tani se po ndodh.

Sipas tyre, amiloidi anormal fillon të krijohet në hapësirat midis neuroneve, duke çuar në inflamacion të trurit, gjë që neuronet nuk e pëlqejnë.

Dhe kjo fillon të ndryshojë kiminë e tyre të brendshme.

Shfaqen ngatërresa tau dhe qelizat e trurit fillojnë të prodhojnë një molekulë specifike (MEG3) që shkakton vdekjen nga nekroptoza.

Nekroptoza është një nga metodat që trupi ynë përdor normalisht për të pastruar qelizat e padëshiruara ndërsa prodhohen ato të freskëta.

Qelizat e trurit mbijetuan kur ekipi ishte në gjendje të bllokonte MEG3.

Përgjigjet erdhën nga eksperimentet ku qelizat e trurit të njeriut u transplantuan në trurin e minjve të modifikuar gjenetikisht.

Kafshët u programuan për të prodhuar sasi të mëdha të amiloidit jonormal.

Kohët e fundit ka pasur sukses në zhvillimin e barnave që heqin amiloidin nga truri dhe ato shënojnë trajtimet e para për të ngadalësuar shkatërrimin e qelizave të trurit.

Megjithatë, kjo do të marrë vite të tëra kërkimi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore