Shëndet

Shkencëtarët kanë gjetur një organizëm që mund të ushqehet vetëm me viruse


Shkencëtarët nga Universiteti i Nebraska-Lincoln në SHBA kanë zbuluar një lloj mikrobi që mund të ushqehet ekskluzivisht me viruse.

Studimi është publikuar në PNAS, shkruan Science Alert.

Mikrobi Halteria është një përfaqësues i planktonit të ujërave të ëmbla nga gjinia Infusoria.

Mostrat laboratorike të organizmit të tij janë në gjendje të konsumojnë kloroviruse dhe të marrin një sasi të konsiderueshme energjie prej tyre.

Hulumtimi zgjati tre vjet. Ideja ishte se ekziston një numër i madh i viruseve dhe mikroorganizmave në ujë, dhe kjo mund të çojë në faktin se disa mund të hanë të tjerët.

Nuk ka pasur shumë kërkime të mëparshme për këtë fenomen.

Viruset përmbajnë aminoacide, acide nukleike, lipide, azot dhe fosfor, kështu që ka gjasa që disa organizma të mund të ushqehen me to.

Një ekip studiuesish mblodhi mostra nga trupat e ujit të ëmbël dhe shtoi kloroviruse në to.

Ata kërkuan të testonin se cilët organizma do t’i perceptonin viruset si ushqim dhe jo si kërcënim.

Kështu, shkencëtarët zbuluan dy lloje – Halteria dhe Paramecium, të cilat mbetën në ujë.

Parameciumi pothuajse nuk ndryshoi në madhësi, por Halteria konsumoi klorovirusin dhe e përdori atë si burim energjie.

Brenda dy ditësh, popullsia e mikrobeve Halteria u rrit afërsisht 15-fish, ndërsa popullsia e virusit ra 100-fish.

“Në fillim ishte thjesht një supozim se kishte më shumë organizma Halteria. Por më pas ata ishin mjaft të mëdhenj sa mund t’i merrja me një majë pipete, t’i vendosja në një pikë të pastër dhe t’i numëroja”, thotë DeLong.

Më pas, shkencëtarët e etiketuan ADN-në e klorovirusit me një ngjyrë fluoreshente përpara se ta injektonin atë në mostrat e planktonit.

Halteria dhe Paramecium hëngrën viruse. Vakuolat e tyre (ekuivalenti i stomakut) shkëlqenin në ngjyrë jeshile.

Shkencëtarët zbuluan gjithashtu se rritja e numrit të mikrobeve dhe ulja e numrit të viruseve është proporcionale si në çdo marrëdhënie midis grabitqarit dhe gjahut.

“Tani ne duhet të zbulojmë nëse kjo është e vërtetë në natyrë”, shtoi ekologu.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore