Lajme

Shkëlqimi, rënia dhe ringritja e Imran Khan


Kur qeveria e Pakistanit censuroi median, partia e ish-kryeministrit Imran Khan postoi video të fushatës në TikTok. Kur policia i ndaloi mbështetësit e tij të mbanin mitingje, ata organizuan tubime virtuale në internet.

Dhe kur Khan përfundoi pas hekurave, mbështetësit e tij bënë fjalime duke përdorur inteligjencën artificiale për të simuluar zërin e tij.

Mesazhi i Khan rezonoi me miliona në të gjithë vendin, që ishte i frustruar nga kriza ekonomike e vendit dhe dinastitë e vjetra politike: Pakistani ka qenë në një rënie të madhe për dekada, shpjegoi ai, dhe vetëm ai mund të rivendoste madhështinë e tij të mëparshme.

Suksesi i kandidatëve të rreshtuar me partinë e Khan në zgjedhjet e javës së kaluar – duke rrëmbyer më shumë vende se çdo tjetër në Parlament – ishte një shqetësim mahnitës në politikën pakistaneze.

Që kur Khan u grind me gjeneralët e vendit dhe u rrëzua nga Parlamenti në vitin 2022, mbështetësit e tij ishin përballur me një goditje të udhëhequr nga ushtria që ekspertët thanë se ishte krijuar për të mënjanuar ish-kryeministrin.

Suksesi i tij shënoi herën e parë në historinë e kohëve të fundit të Pakistanit, që strategjia politike e përdorur nga ushtria e fuqishme e vendit për dekada të tëra për të mbajtur kontrollin e saj në pushtet, kishte dalë papritur nga kursi.

Ajo vërtetoi gjithashtu se si retorika populiste e Khan dhe fryrja rinore e vendit me njohuri të internetit po rishkruajnë politikën në Pakistan, një komb i armatosur bërthamor prej 240 milionë banorësh që ka luftuar me grushtet e shtetit që nga themelimi i tij 76 vjet më parë.

Tani, ndërsa partitë e Khan dhe Nawaz Sharif, tre herë ish-kryeministër, garojnë për të fituar ndaj ligjvënësve të tjerë dhe për të krijuar një qeveri koalicioni, Pakistani ndodhet në një territor të paeksploruar.

Nëse partia e Khan ka sukses – një rezultat që shumë analistë besojnë se nuk ka gjasa – do të ishte hera e parë në historinë e Pakistanit që një qeveri civile do të drejtohej nga një parti në kundërshtim me ushtrinë dhe udhëheqësi i së cilës është pas hekurave.

Pavarësisht rezultatit, partia e Khan “provoi se është një prani e palëkundur politike, duke shfrytëzuar pakënaqësinë e rinisë pakistaneze”, tha Adam Weinstein, zëvendësdrejtor i programit të Lindjes së Mesme në Institutin Quincy, një institut me bazë në Uashington. “Libri i vjetër i lojërave për formësimin e politikës së vendit është i vjetërsuar; mediat sociale dhe mobilizimi i të rinjve janë bërë ndryshues të lojës”.

Përafërsisht gjysmën e historisë së Pakistanit, ushtria e ka qeverisur vendin drejtpërdrejt. Kur qeveritë civile u lejuan të vinin në pushtet, ato udhëhiqeshin nga një grusht liderësh – përfshirë rivalin e Khan në këto zgjedhje, Sharif – të cilët zakonisht u futën në pushtet me mbështetjen e gjeneralëve.

Ata liderë të linjës ushtarake ndërtuan parti politike rreth dinastive të tyre familjare, duke kaluar udhëheqjen e partisë nga një brez në tjetrin – dhe duke e mbajtur pushtetin politik brenda një rrethi të ngushtë.

Por në vitet e fundit, ndërsa popullsia e re e vendit është rritur në rreth gjysmën e elektoratit të saj, ka pasur një zhgënjim në rritje me atë sistem, thonë analistët.

Të rinjtë ndiheshin të mbyllur nga sistemi politik i Pakistanit sepse “dikush në familje do të ketë gjithmonë vendin e parë”, tha Zaigham Khan, një analist politik me qendër në Islamabad. “Partitë e vjetra po vjetërohen sepse refuzojnë të ndryshojnë – dhe kjo krijoi një vakum për dikë si Imran Khan.”

Ndërsa Khan fillimisht u ngrit në rëndësi politike me ndihmën e ushtrisë, pas rrëzimit të tij ai kapitalizoi dëshirën e të rinjve për ndryshim për të forcuar bazën e tij politike të pavarur nga gjeneralët. Partia e tij, Pakistani Tehreek-e-Insaf, ose P.T.I., prodhoi fushata politike në mediat sociale – jashtë kontrollit të censurës shtetërore – që të rinjtë thonë se nxitën një zgjim politik për brezin e tyre.

Në videot virale, Khan kritikoi gjeneralët e vendit, të cilët ai i fajësoi për largimin e tij në vitin 2022. Ai përshkroi se si ushtria vepronte si një “shtet i thellë” që qeveris politikën nga prapaskenat dhe pretendoi se Shtetet e Bashkuara kishin bashkëpunuar me Zyrtarët pakistanezë për largimin e tij nga pushteti. Ai e përshkroi veten si një reformator që do të sillte ndryshim.

Mesazhi i tij galvanizoi të rinjtë në mbarë vendin.

“Unë votoj për ndryshim. Unë jam i ngopur me të gjithë këtë sistem partish politike që kanë drejtuar vendin, “tha Usman Saeed, 36 vjeç, teksa qëndronte jashtë një qendre votimi në Lahore të enjten pasi hodhi votën e tij për P.T.I. kandidatët. “Ata e kanë futur Imran Khan në burg – kjo është çështja kryesore – kjo tregon se gjithçka është menaxhuar nga institucioni,” shtoi ai, duke iu referuar ushtrisë.

Pak nga këta votues e mbanin mend pakënaqësinë e muajve të fundit në detyrë të Khan, kur popullariteti i tij ra me shpejtësi ndërsa inflacioni u rrit. Nëse do të ishte lejuar të përfundonte mandatin e tij, thanë shumë analistë, partia e tij ka të ngjarë të mos kishte fituar zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme.

Por edhe pas rrëzimit të tij, udhëheqësit ushtarakë të vendit dukej se nënvlerësuan ndryshimin e rërës politike të vendit. Ndërsa Khan bëri një rikthim politik, gjeneralët iu drejtuan librit të tyre të vjetër për ta lënë mënjanë.

Autoritetet e goditën Khan me dhjetëra akuza që rezultuan në katër dënime të ndara me gjithsej 34 vjet burg. Ata arrestuan qindra mbështetës të tij dhe – për herë të parë – hodhën një rrjet shumë më të gjerë, duke shkuar pas pakistanezëve në elitën e vendit, madje edhe ata me lidhje të ngushta me vetë ushtrinë.

Ajo fushatë frikësimi dukej se vetëm sa forcoi mbështetjen për Khan. Për shkak se goditja u publikua gjerësisht në mediat sociale, ajo ekspozoi dhe ktheu më shumë publikun kundër dorës së rëndë të ushtrisë në politikë. Shumë njerëz që hodhën votat javën e kaluar për partinë e Khan thanë se e bënë këtë thjesht për të keqtrajtuar gjeneralët.

Përplasja politike tani për të formuar një qeveri të re janë akuza të përhapura për ndërhyrjet ushtarake në numërimin e votave dhe premtimet e partisë së Khan për beteja të gjata gjyqësore për të sfiduar dhjetëra rezultate që thotë se ushtria i manipuloi.

Të dielën, mijëra mbështetës të Khan dolën në rrugë anembanë vendit për të shprehur zemërimin mbi akuzat për mashtrime zgjedhore – protesta që u pritën me shkopinj policie dhe gaz lotsjellës.

“P.T.I. është një parti paqësore që ka sjellë një revolucion përmes votimit,” tha kreu i partisë në provincën Punjab, Hammad Azhar, në platformën e njohur si X. “Ne nuk do të lejojmë që lufta jonë të rrëmbehet nga dizajne të liga.”

Përplasja politike e ka vënë vendin – historia e të cilit është e mbushur me grushte shteti ushtarak dhe trazira masive – në skaj. Shumica pajtohen se pavarësisht nga rezultatet e zgjedhjeve që tregojnë se sa pakistanezë po refuzojnë sistemin e prishur politik të vendit, Pakistani ende nuk po lëviz në një drejtim të një stabiliteti më të madh ose një demokracie më të fortë.

“Edhe nëse balanca e pushtetit po anon në favor të partive politike, a do të veprojnë ato në të vërtetë vetë demokratike?” tha Bilal Gilani, drejtor ekzekutiv i Gallup Pakistan. “Apo do të bëhen më fashistë në ideologjitë e tyre? A do të përjashtojnë njerëzit që nuk i kanë votuar? Kjo është pyetja tani”.

Marrë nga New York Times, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore