Sport

Shkëlqimi i Rodrygo


Rodrygo Goes. Photo: Twitter

Rodrygo Goes u bë heroi i Real Madrid-it me një gol fitues në përballjen e fundit me Rayo Vallecano-n dhe ishte një tjetër goditje në atë që ka qenë një sezon i shkëlqyer për brazilianin para portës.

Ishte shpërblimi për një paraqitje në të cilën ai u përpoq të shënonte në çdo mënyrë. Pa Vinicius në fushë, 21-vjeçari mori përgjegjësinë për të befasuar Rayo.

Ai e bëri këtë, por goli i shpëtoi deri në minutën e 89-të, kur ai goditi me një goditje të shkëlqyer për të bërë rezultatin në 2-1.

Rodrygo është duke i dhënë hapat e fundit një sezoni të mrekullueshëm, atë të konsolidimit të tij si titullar për Real Madrid-in.

Shifrat e tij mbështesin kërcimin e madh që ai ka bërë. Goli kundër Rayo ishte goli i tij i shtatëmbëdhjetë në një sezon në të cilin ai është një gol larg dyfishimit të nëntë golave që shënoi sezonin e kaluar, që deri atëherë ishte rekordi i tij më i mirë si lojtar i Real Madrid-it.

Shtatë gola në 2019-20, dy në 2020/21, nëntë në 2021/22… dhe 17 në sezonin aktual. Rodrygo është golashënuesi i tretë më i mirë i Real Madrid-it, vetëm gjashtë gola pas 23 të Vinicius, i dyti vetëm pas Karim Benzema (30).

Në total, 35 gola si lojtar i Real Madrid-it për brazilianin, duke e barazuar atë me Predrag Mijatovic dhe Robinho në listat e golashënuesve të të gjitha kohërave.

Rodrygo ka asistuar gjithashtu

Ndikimi sulmues i Rodrygo këtë sezon nuk reflektohet vetëm në golat e tij, por edhe në 10 asistimet që ka dhënë dhe katër penalltitë që ka fituar. Vetëm Vinicius ka dhënë më shumë asistime, 17.

Për sa i përket qëndrueshmërisë së tij në skuadër, me fillimin e së mërkurës kundër Rayos ai ka startuar 38 herë në 55 ndeshjet e luajtura këtë sezon.

Rodrygo e kishte Vinicius-in në sy në çdo kohë.

“Dedikimi i golit ishte për vëllanë tim Vinin. Ne jemi gjithmonë bashkë, kemi përjetuar shumë gjëra së bashku sepse u larguam shumë të rinj nga Brazili. Të vij në këtë klub, me këtë madhështi, të fitoj gjithçka me këtë ekip dhe tani të shkojmë përmes kesaj situate është shumë e trishtuar”, tha Rodrygo pas ndeshjes.

“E përfshij veten në këtë sepse edhe unë jam zezak. Ne do të vazhdojmë të luftojmë kundër racizmit”, vijoi braziliani.

Heroi i kupës

Sezoni i mrekullueshëm i Rodrygo është i padiskutueshëm dhe momenti i tij më i bukur erdhi në finalen e Kupës së Mbretit, ku ai ishte heroi me dygolëshin e tij kundër Osasuna në “La Cartuja”.

Braziliani mbylli me stil një kompeticion në të cilin ai luajti një rol kryesor me katër gola të rëndësishëm në ngritjen e trofeut.

Goli i tij i vetëm kundër Cacereno-s zgjidhi raundin e parë me eliminim direkt, ai që shënoi kundër Atletico Madrid-it në çerekfinale, i dha Real Madrid-it mundësinë për t’u rikthyer në kohën shtesë dhe ai përfundoi me dy gola në finale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore