Shqipëria

‘Shiu i meteorëve’ – BBC magjeps lexuesit me foto nga Parku Kombëtar i Shebenikut


Shiu vjetor i meteorëve Perseid ka ndriçuar qiejt anembanë botës për kënaqësinë e atyre që shpresojnë të kapin një paraqitje të shkurtër të një ylli që bie.

Fenomeni sjell deri në 100 meteorë në orë, ndërsa Toka përplaset në mbeturinat e lëna pas nga kometa 109P/Swift-Tuttle.

Teksa mbeturinat godasin atmosferën e Tokës, ato digjen, duke rezultuar në ndezjet e shndritshme të njohura si yje që gjuajnë, të cilat mund të shihen me sy të lirë.

Shfaqja natyrore ndodh në një kohë të ngjashme në korrik dhe gusht të çdo viti, dhe këtë vit arriti kulmin midis natës së së shtunës dhe orëve të para të së dielës.

Për ta treguar këtë fenomen, mes shumë fotografive të përzgjedhura, një në veçanti për shqiptarët e kap syrin, pasi bëhet fjalë për shkrepjen e ardhur nga Parku Kombëtar i Shebenikun, në Fushë Studën të Librazhdit.

Retë e rënda mbi pjesën më të madhe të Mbretërisë së Bashkuar bënë që shumë vëzhgues të yjeve të ishin të zhgënjyer, megjithëse disa pamje ishin të mundshme mbi Yorkshire, Anglinë verilindore dhe pjesë të Skocisë jugore.

Duke parë përpara shanset për të dalluar një yll xhiruar gjatë ditëve në vijim, parashikuesi i motit i BBC-së, Billy Payne, tha se shumë duhet të jenë në gjendje të marrin një vështrim, pavarësisht kushteve më pak se perfekte.

“Sonte, ne do të shohim re dhe shi të përhapur në pjesën më të madhe të Anglisë dhe Uellsit, kështu që mundësitë e shikimit do të jenë të kufizuara,” tha ai.

“Anglia Lindore dhe juglindja dhe veriu i largët i Anglisë mund të shohin disa ndërprerje për një kohë përpara se retë të rriten më vonë. Skocia dhe Irlanda e Veriut do të kenë disa periudha të kthjellëta gjatë natës, por edhe këtu do të ketë disa zona me re përreth”.

Meteorët – të cilët mund të jenë të vegjël sa një kokërr rërë ose sa një bizele – godasin atmosferën e Tokës me shpejtësi 215 mijë kilometra në orë. Mbeturinat e ndezura nuk paraqesin asnjë rrezik për ne në Tokë.

Konsiderohet si një nga ngjarjet më të mira astronomike, sepse prodhon meteorë të ndritshëm dhe është një nga më aktivët.

Quhet një shi meteorësh “Perseid” sepse meteorët duket se e kanë origjinën nga konstelacioni i Perseut – i quajtur sipas një figure nga mitologjia greke.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore