Lajme

Shireen Abu Akleh mund të jetë vrarë gabimisht nga ushtari izraelit, pranon ushtria


Ushtria izraelite pranoi të hënën se ka shumë të ngjarë që gazetarja palestinezo-amerikane Shireen Abu Akleh të jetë vrarë nga një ushtar izraelit.

Hetimi zyrtar zbuloi se Abu Akleh ka të ngjarë të ishte qëlluar gabimisht nga një ushtar izraelit, i cili e identifikoi gabimisht atë si një palestineze të armatosur.

Forcat e Mbrojtjes të Izraelit thonë se nuk mund të përjashtojnë mundësinë që Abu Akleh të jetë vrarë nga të shtënat palestineze, por pranon se ka më shumë gjasa që një ushtar izraelit të jetë përgjegjës.

Aviv Kochavi, shefi i shtabit të ushtrisë izraelite, e quajti vdekjen e Abu Akleh “një incident fatkeq”, duke shtuar se ajo ndodhi “gjatë aktivitetit operacional për të penguar terrorin palestinez”.

Zyra e Avokatit të Përgjithshëm Ushtarak izraelit tha se nuk do të hapë një hetim për asnjë ushtar të përfshirë në incident pasi “nuk ka dyshime se është kryer një vepër penale”.

Si pjesë e hetimit, ushtria analizoi të gjithë informacionin përkatës që kishte në dispozicion – duke përfshirë vendndodhjen e të dhënave celulare, skedarët audio, videoklipet dhe të dhënat e publikuara nga media të ndryshme – dhe izoloi zonën ku ishte e pranishme Abu Akleh.

Sipas gjetjeve, persona të armatosur palestinezë që qëndronin pranë Abu Akleh qëlluan drejt një automjeti të blinduar izraelit. Një nga ushtarët besonte se Abu Akleh ishte pjesë e militantëve të armatosur që qëlluan ndaj tyre dhe ai qëlloi mbi të përmes një sfereje teleskopike.

Familja e Abu Akleh shprehu mosmiratimin e saj për gjetjet në një deklaratë, duke thënë se raporti i Izraelit “u përpoq të errësonte të vërtetën dhe të shmangte përgjegjësinë për vrasjen e Shireen Abu Akleh, tezes, motrës, shoqes më të mirë, gazetares dhe një palestineze amerikane”.

Familja bëri thirrje për një “hetim të plotë, të pavarur dhe të besueshëm të SHBA-ve që çon në llogaridhënie.

Tensione të larta

Gazetarja e njohur e Al Jazeera-s, e cila kishte nënshtetësi amerikane, u vra teksa po mbulonte një operacion të ushtrisë izraelite në kampin Jenin në veri të Bregut Perëndimor të pushtuar.

Hetimi palestinez tha se një ushtar izraelit e qëlloi për vdekje.

Disa media kanë vënë në dukje gjithashtu Izraelin në vrasjen, me një raport të CNN që thotë se ajo duket se ishte shënjestruar nga forcat izraelite.

Një hetim i New York Times zbuloi se plumbi u qëllua nga afër vendndodhjes së një kolone ushtarake izraelite, me gjasë nga një ushtar i një njësie elitare dhe se nuk kishte palestinezë të armatosur në zonë.

Dhjetra ligjvënës amerikanë i kishin kërkuar Shteteve të Bashkuara të marrin drejtimin në kryerjen e hetimeve të veta, duke thënë se kishte nevojë për një gjetje të paanshme.

Sekretari i Shtetit Antony Blinken foli me familjen e Abu Akleh dhe ka kritikuar përdorimin e forcës nga policia izraelite në funeralin e saj.

Palestinezët do të dorëzojnë në SHBA plumbin që vrau Shireen Abu Akleh

Familja e gazetares së vrarë Shireen Abu Akleh, kërkon “përgjegjësit e vërtetë”, në takimin e Blinken

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore