Lajme

Shefi i tregtisë së Brukselit thotë se lidhjet Kinë-BE janë “në udhëkryq”


Marrëdhëniet midis Kinës dhe BE-së janë “në një udhëkryq” dhe të dy palët mund të “ndahen” për shkak të mbështetjes së Pekinit për Rusinë mbi Ukrainën dhe rregullave “diskriminuese” tregtare, ka paralajmëruar një nga zyrtarët më të lartë të Brukselit.

Valdis Dombrovskis i tha një auditori në Pekin se Kina duhet të ndryshojë mënyrat e saj ose të humbasë investimet dhe tregtinë nga BE-ja në vlerësimin e tij më të ashpër deri më tani për tensionet mes tyre.

Nënkryetari ekzekutiv i Komisionit Evropian, përgjegjës për tregtinë dhe ekonominë, u bëri thirrje udhëheqësve të ardhshëm kinezë në universitetin elitar Tsinghua për t’i dhënë përparësi hapjes, pasi ligjet e reja e kanë bërë më të vështirë për bizneset ndërkombëtare të operojnë atje.

“Ne qëndrojmë në një udhëkryq. Ne mund të zgjedhim një rrugë drejt marrëdhënieve reciproke të dobishme. Një që bazohet në tregtinë dhe investimet e hapura, të ndershme, dhe duke punuar krah për krah në sfidat e mëdha të kohës sonë”, tha Dombrovskis.

“Ose, ne mund të zgjedhim një rrugë që ngadalë na largon. Aty ku përfitimet e përbashkëta që kemi pasur në dekadat e fundit dobësohen dhe zbehen. Dhe, si rezultat, ku njerëzit dhe ekonomitë tona përballen me mundësi të reduktuara”.

Ai vuri në dukje se suksesi ekonomik i Kinës u ndërtua mbi globalizimin, me konsumatorët e BE-së që blenë mallrat që nxorën qindra miliona nga varfëria.

“Një gatishmëri për t’u hapur dhe reformuar mbështeti rritjen, zhvillimin, vendet e punës dhe prosperitetin, e ndërtuar mbi angazhimin global”.

Por letonezi paralajmëroi se “si BE ashtu edhe Kina përballen me erëra të rëndësishme politike dhe ekonomike. Dhe disa nga këto erëra të kundërta mund të na bëjnë të largohemi”.

Më e forta ishte dështimi i Kinës për të dënuar Rusinë për pushtimin e Ukrainës. Pekini mbështet integritetin territorial të shteteve “kështu që është shumë e vështirë për ne të kuptojmë qëndrimin e Kinës ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës, pasi ajo shkel parimet themelore të Kinës”, tha Dombrovskis.

Ai po ndikonte gjithashtu në imazhin e vendit, “jo vetëm me konsumatorët evropianë, por edhe me bizneset”, me një të tretën e kompanive të BE-së në Kinë që thonë se kjo i bënte më pak gjasa për të investuar më tej.

Shumë prej tyre tashmë po “vinin në dyshim pozicionin e tyre në këtë vend” për shkak të një “mjedisi biznesi më të politizuar”, tha ai.

“Kjo ka rezultuar në më pak transparencë, qasje të pabarabartë në prokurim, standarde diskriminuese dhe kërkesa të sigurisë, dhe kërkesa për lokalizimin dhe transferimin e të dhënave”.

Ai përmendi Ligjin e ri për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Ligjin e përditësuar kundër spiunazhit si shembuj.

“Paqartësia e tyre lejon shumë hapësirë për interpretim. Kjo do të thotë që kompanitë evropiane luftojnë për të kuptuar detyrimet e tyre të pajtueshmërisë: një faktor që ul ndjeshëm besimin e biznesit dhe pengon investimet e reja në Kinë”.

Ai hodhi poshtë akuzat kineze se BE-ja ishte bërë më proteksioniste, duke thënë se duhej “të detyrohej të bëhej më këmbëngulëse” për shkak të konkurrencës së pandershme dhe kërcënimeve të sigurisë nga Kina.

“BE-ja nuk mund ta lejojë veten të jetë e pambrojtur kur abuzohet me hapjen tonë ose kur rrezikohet siguria jonë kombëtare”.

Ai tha se një hetim kundër subvencioneve mbi importet e automjeteve elektrike me bateri që vijnë nga Kina do të ishte transparent dhe i drejtë, por mund të pasohej nga të tjerë nëse Kina nuk ofronte një “fushë të barabartë loje”.

Qëndrimi i tij dhe kritikat për deficitin tregtar rekord prej 396 miliardë eurosh që BE-ja ka me Kinën, e ka afruar Brukselin me pozicionin më të ashpër të SHBA-së, e cila po kërkon të frenojë rritjen ekonomike dhe ushtarake të Kinës.

Por Dombrovskis, i cili do të ketë bisedime me zëvendëskryeministrin He Lifeng të hënën, theksoi se “bashkëpunimi midis Evropës dhe Kinës mbetet thelbësor”.

Ai tha se ata mund të punojnë së bashku për lehtësimin e borxhit për vendet më të varfra dhe për sfidat e tjera globale.

“Ne e kuptojmë se bota ka nevojë për Kinën. Por Kina gjithashtu ka nevojë për botën”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore